Kërkohet hapja e paraleles shqipe në sh.f. “Njegosh” në Shkup

INA
INA

19 Shtator, 2023

Prindërit e nxënësve të klasës së gjashtë në shkollën Njegosh të Idrizovës sot sërish kanë protestuar, përcjell TV21. Ata kërkojnë hapjen e paraleles shqipe në këtë shkollë. Nuk duan t’i dërgojnë fëmijët në shkolla tjera në qendër të Shkupit.

“Protesta për t’i lyp ata të drejta që i kërkojmë që 20 vjet jo, po gati 40 vjet janë, nuk janë të sotit. Problemet veç shkojnë duke u shtuat, problemet e arsimit, nuk vijnë duke u pakuar. Problemi kryesor është gjuhën amtare nuk e lënë që ta mësojmë këtu. Zhdukje masive e gjuhës amtare, shekullin XXI, për ta thënë, marri është për kombin maqedonas, çohen në këmbë kundër shqiptarëve”, tha një protestues.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

durmo llaskarc

Si mundet që rasti i “Llaskarcës” ku pati viktima, të zgjasë me vite? – pyet gjykatësja e Kushtetueses, Kacarska

albin kurti

Albin Kurti: Ky ishte qëllimi i Vuçiqit më 24 shtator

Ali Ahmeti

Ahmeti: Pranoj rivalitetin, por jo deri në armiqësi

chollet

Chollet telefonon Kurtin dhe Vuçiqin. Ja mesazhi i tij

Irina Panovska Stavridis

Skandal në Klinikën e hematologjisë në Shkup: Drejtoresha i jep tender mbi 3 milionë euro babait të saj

armatimi veri

Lajmi i fundit/Në veri të vendit arrestohen edhe dy persona dhe konfiskohet arsenal armësh

krenar lloga

Lloga: Ligji për amnisti do të dorëzohet në Kuvend, s’ka amnisti për veprat e rënda penale

merko

Merko tanimë 3 muaj në “Listën e Zezë”, asnjë rast nuk ka marrë epilog

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ligji për amnisti do të dorëzohet në Kuvend, lirim i plotë për dënimet me burg deri në 6 muaj, nuk ka amnisti për veprat e rënda penale

INFO

NA NDIQ