Kërkohet shtyerja e pushimit dimëror, opozita maqedone del me propozim

Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/01/2022

Rritja e rasteve të infektimeve ka nxitur kërkesa për shtyrjen e fillimit të vitit shkollor.

Partia më e madhe VMRO-DPMNE kërkon që të shtyhet fillimi i vitit shkollor për dy javë. Ja kërkesa e kësaj partie.

Të dashur nxënës, mësues dhe prindër. Meqenëse Maqedonia që nga mbrëmë ka Qeveri, dhe sot është ditë pune, vazhdojmë me monitorim, kritikë dhe sugjerime të vazhdueshme si edhe më parë”, thonë nga VMRO DPMNE.

Më tej thuhet se Qeveria në ditën e parë të punës pritet të mendojë ndër të tjera edhe për arsimin.

“Numri i të sëmurëve me koronavirus nuk është në rënie, ndërsa në mesin e të infektuarve ka shumë fëmijë, pra studentë.

Për të mbrojtur sistemin shëndetësor nga mbingarkesa dhe zhvillimi i pandërprerë, i vazhdueshëm i procesit arsimor me prezencë maksimale si të nxënësve ashtu edhe të mësuesve nëpër shkolla, i propozojmë Qeverisë së re:

Zgjatja e pushimeve dimërore për dy javë!

Deri atëherë presim që numri i pacientëve të zvogëlohet dhe nxënësit dhe prindërit të pa ngarkuar mendërisht t’i përkushtohen diturisë”, thonë nga VMRO DPMNE.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ