Kërkohet thirrje të seancës të Komisionit për Zgjedhje dhe Emërime

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/02/2022

Deputetët nga më shumë parti politike në Kuvend sot kanë filluar procedurë dhe kanë dorëzuar kërkesë deri tek kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi për të thirrë seancë emergjente të Komisionit për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve, për atë se Komisioni nuk ka kryetarë pasiqë kryetari paraprak ishte zgjedhur për kryetar komune në zgjedhjet lokale gjatë tetorit, për shkak se punë e këtij komisioni është bllokuar. Puna e Komisionit për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve duhet të zhbllokohet, konsiderojnë deputetët, dhe të mund të zgjedhin gjykatës të ri.

“Në bazë të Nenit 120 paragrafit 2 të Rregullores për punë të Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, ne si deputet kërkojmë të përcaktohet vazhdim i dytë i seancës së 13-të të Komisionit për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve. Këtë kërkesë e dorëzojmë me nënshkrime të shtatë nga gjithsej 13 anëtarëve të Komisionit për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve”, deklaroi në konferencën e sotme deputeti dhe koordinatori i VMRO-DPMNE-së Nikolla Micevski.

Micevski shtoi se qëllimi i tyre është efikasiteti dhe përmirësimi i sistemit gjyqësore në përgjithësi, siç theksoi, pikërisht për këtë kërkojnë edhe u bëjnë thirrje deputetëve nga shumica parlamentare të mbështesin këtë kërkesë dhe një orë më herët të mbahet seanca dhe përfundimisht pas pritjes disa mujore të zgjedhën gjykatësit kushtetues.

TË FUNDIT
3 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë
4 orë
Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku
4 orë
Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim
4 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
7 orë
Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

ME TE LEXUARA

12 orë
Prokuroria kërkon 30 ditë paraburgim shtesë për gjyqtarin Naqe Georgiev
4 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
18 orë
Presidenti bullgar nuk pret për ta takuar kryeministrin malazez, pasi që u vonua 4 minuta
10 orë
Stoilkoviçi, Fronti Europian thirrje VLEN-it të mos hyjë në Qeveri! Mickoski: Ministrat duhet të kenë qëndrime pro-maqedonase
4 orë
Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim
16 orë
Nga 20 deri 25 qershor do të bëhet regjistrimi elektronik në shkollat e mesme
10 orë
Qeveria miraton masa kundër të nxehtit që pritet ta përfshijë vendin
19 orë
Ky është parashikimi i motit për sot
4 orë
Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

LEXO MË SHUMË

IMG_3310

Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë

Screenshot_2024-06-19-00-12-33-792_com.facebook.katana-edit

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

Arben Taravari

Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

MVR-polici-a-1-750x430-1-1

Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

IMG_3305

Nga shtatori shtrenjtime ekstreme të çmimeve të shërbimeve noteriale

dacic

Daçiq bën thirrje për anulimin e festivalit “Mirëdita, dobar dan” në Beograd

Oliver spasovski

Spasovski ja çfarë thotë për Qeverinë e re VMRO-VLEN-ZNAM

tetova

Tetovë, në fund të muajit nis vendosja e semaforëve në bulevardin “Bllagoja Toska”

INFO

NA NDIQ