Kërkohet ulja e akcizës për 50% për naftën, me këtë dizeli më lirë për 9,5 denarë, benzina 13 denarë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/03/2022

VMRO-DPMNE ka propozuar uljen e akcizës për derivatet e naftës për 50%. Me këtë ulje një litër naftë do të lirohet për 9,5 denarë, ndërsa një litër benzinë ​​për 13 denarë.

“Gjatë qeverisjes Zaeviste, çmimet e karburanteve u rritën ndjeshëm për shkak të akcizave dhe taksave që vendosën. Një vit e gjysmë litër naftë kushton 46 denarë, ndërsa sot një litër naftë kalon 75 denarë me tendencë për rritje. Po ashtu, çmimi i një litri benzinë ​​ishte 50 denarë, ndërsa tani çmimi i ka kaluar 84 denarë. Kjo rritje çmimi është nga 65 në 70%.

Praktikisht me këtë rritje të karburanteve goditet drejtpërdrejt buxheti i qytetarëve, por edhe i ekonomisë. Çmimet e karburantit, të cilat janë vendimtare për standardin, po rriten dhe qeveria e administruar nga Kovaçevski nuk i mbyll sytë”, thekson VMRO-DPMNE, përcjell INA.

Andaj kjo parti jep propozim për mbrojtjen e standardit të qytetarëve dhe ndihmë direkte për ekonominë.

“Me projektligjin do të kërkojmë uljen e akcizës për karburantet e automjeteve me 50%. Kjo masë do të ndikojë drejtpërdrejt në uljen e çmimit të derivateve, benzina menjëherë do të ulet për 13 denarë, ndërsa dizeli për 9,5 denarë. Kjo nuk do të thotë vetëm kursim i familjeve, kjo kursen edhe transportin në ekonomi dhe mund të ulë çmimet e produkteve finale.

Kjo është një ndihmë e rëndësishme për qytetarët dhe ekonominë. Çdo qindarkë që kompanitë dhe qytetarët do të kursejnë në momente kaq të vështira dhe se si do të kenë mundësi t’i mbijetojnë muajit. Presim që qeveria e LSDM-së dhe BDI-së ta pranojnë këtë propozim në pritje të krizës së ardhshme. Këto kohë të vështira kërkojnë veprime vendimtare”, thekson partia opozitare. (INA)

TË FUNDIT
2 orë
Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku
3 orë
Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim
3 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
6 orë
Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike
6 orë
Taravari: Prioriteti im do të jetë shëndetësia publike

ME TE LEXUARA

10 orë
Mbi 40 gradë Celsius – Nga e enjtja vendi në alarmin portokalli
6 orë
Taravari: Prioriteti im do të jetë shëndetësia publike
17 orë
Kush janë kompanitë farmaceutike në Maqedoninë e Veriut që qarkullojnë miliona euro
10 orë
Maqedonia e Veriut në vendin e 11-të në NATO sipas përqindjes së BPV-së dedikuar për mbrojtjen
6 orë
Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike
15 orë
Nga 20 deri 25 qershor do të bëhet regjistrimi elektronik në shkollat e mesme
9 orë
Sylvinho para sfidës me Kroacinë: Do të jetë vendimtarja!
18 orë
Ky është parashikimi i motit për sot
3 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-06-19-00-12-33-792_com.facebook.katana-edit

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

Arben Taravari

Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

MVR-polici-a-1-750x430-1-1

Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

arben taravari

Taravari: Prioriteti im do të jetë shëndetësia publike

IMG_3305

Nga shtatori shtrenjtime ekstreme të çmimeve të shërbimeve noteriale

Oliver spasovski

Spasovski ja çfarë thotë për Qeverinë e re VMRO-VLEN-ZNAM

tetova

Tetovë, në fund të muajit nis vendosja e semaforëve në bulevardin “Bllagoja Toska”

ASH Ziadin Sela

ASH: Stoilkoviq ta njohë Kosovën, gjenocidin në Srebrenicë dhe të distancohet nga Putini dhe Vuçiçi, para votimit të Qeverisë

INFO

NA NDIQ