Kërpudhat helmuese mund të jenë efektive në trajtimin e kancerit!

INA
INA

5 Shtator, 2023

Sipas kërkuesve suedezë, këpurdha me majë, një nga më helmuesit që mund të gjendet në pyll, mund të jetë efektive në trajtimin e kancerit të veshkave me metastaza!

-Kërpudha, Cortinarius rubellus përmban toksinën orellanin, një substancë e cila në doza shumë të vogla mund të shkaktojë dëmtime serioze dhe të qëndrueshme në mëlçi dhe veshka.

(Këmbathja me majë (Cortinarius rubellus) ka një kapak të mprehtë, është mishi dhe ka shirita ose fusha të verdhë në kërcell. Disqet (jo brinjët) janë kafe, me një nuancë të kuqërremtë-kafe ose kafe-ndryshk, ato janë pak të largëta dhe jo zbritëse. Kërcelli ka një bazë disi të theksuar.

Kjo specie jashtëzakonisht helmuese rritet kryesisht në pyjet e vjetra të bredhit dhe shfaqet veçmas ose në grupe të vogla, veçanërisht në muajin gusht. Është mjaft e zakonshme.)

-Helmi vepron ngadalë, kurse simptomet serioze bëhen të dukshme vetëm shumë ditë pas gëlltitjes.

Helmi Orellanin, megjithatë, jo vetëm që shkatërron veshkat, por edhe qelizat e kancerit të veshkave që janë përhapur në trup, kanë zbuluar studiuesit në Spitalin Universitar Karolinska në Stokholm.

-Një pacient tashmë është trajtuar me helm dhe rezultatet janë, sipas studiuesve, inkurajuese.

– Gjëja magjepsëse është se orelanina duket se është krejtësisht e padëmshme për organet dhe indet e tjera në trup dhe se nuk shkakton asnjë efekt anësor, thotë mjeku i lartë Jeffrey Yachnin në një deklaratë për shtyp.

Meqenëse helmi dëmton veshkat, metoda do të përdoret vetëm për pacientët që tashmë kanë humbur funksionin e veshkave.

Ilaçi me orellanin tani do të testohet në rreth 40 pacientë në Suedi dhe vende të tjera.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

barku..

Vjeshta, koha më e mirë për të humbur peshë; Çfarë duhet të bëni?

KAFE

A shkakton kafja dhimbje koke – Cila është doza e saktë ditore

stres

A mund të trashëgohen sëmundjet mendore?

muskuj - shpimda - dhimbje

Ju dhëmbin muskujt pa arsye? Ja nga çka po vuani

Arra

Pse duhet të hani disa kokrra arra në mëngjes

kompjuter

Punoni para kompjuterit? Ja vitamina që ju duhet

Dhembe buzeqeshje

Ekspertët: Mos larja e dhëmbëve para gjumit mund të rrisë shansin për një sulm në zemër

QUMSHT

Kur duhet pirë qumështi, në mëngjes apo në mbrëmje?

ushqim2-707x383-600x360

Artikujt të cilët duhet t’i konsumoni saktësisht në kohën e caktuar të ditës

INFO

NA NDIQ