Kovaçevski për ndryshimet kushtetuese: Për herë të parë jemi në një situatë ku nuk kemi veto nga jashtë por nga brenda

Picture of INA
INA

29/06/2023

Ndryshimet kushtetuese nuk paraqesin asnjë çështje identiteti. Këtë e theksoi kryeministri i Maqedonisë, Dimitar Kovaçevski, gjatë vizitës zyrtare në Berlin, ku u takua me kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe u prit me nderimet më të larta shtetërore.
“Anëtarësimi në BE nuk është synim i vetëm një partie politike, por edhe Qeveria dhe të gjithë partnerët e koalicionit janë të përkushtuar ndaj këtij dialogu. Është më e lehtë të jesh një politikan që flet për të kaluarën, Ballkani Perëndimor ka nevojë për politikanë që flasin për të ardhmen. Për herë të parë ne tani gjendemi në një situatë ku nuk kemi të drejtën e vetos nga jashtë, por nga brenda dhe për këtë arsye u bëj thirrje deputetëve dhe partive opozitare të mbështesin procesin. Ky nuk është një proces i një personi dhe i Qeverisë, por një proces i gjerë shoqëror. “Anëtarësimi në BE nuk është qëllim i vetëm një partie dhe synimi i integrimit në BE nuk mund të jetë më i vogël se karriera politike e asnjë politikani në vendin tonë”, tha Kovaçevski.

Kovaçevski tha se në Ministrinë e Drejtësisë janë përgatitur amendamentet për ndryshimet kushtetuese.

“Deputetët janë përfaqësues të qytetarëve dhe qytetarët duan të jenë në BE”. Bashkëqytetarët tanë duan që fëmijët e tyre të qëndrojnë në shtëpi. BE-ja është qëllimi ynë i vetëm dhe nuk ka marrëveshje më të mirë se kjo. Rruga nuk është e lehtë, por duhet marrë. Nuk duhet ta humbim këtë shans historik, vota për amendamentet kushtetuese është votë për të ardhmen evropiane, shtoi Kovaçevski.

Kovaçevski falënderoi kancelarin Scholz për vizitën me një fjali në gjermanisht.

TË FUNDIT
6 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
8 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
9 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
12 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
14 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

ME TE LEXUARA

22 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
15 orë
Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”
21 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
15 orë
Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë
21 orë
Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit
14 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
21 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

INFO

NA NDIQ