Këshilli Gjyqësor me reagim për Mickoskin: Çdo ndërhyrje në pushtetin e gjyqësorit paraqet rrezik

Picture of INA
INA

17/05/2024

Gjyqësori është i pavarur. Çdo ndërhyrje në gjyqësor dhe në pushtetin gjyqësor sjell me vete rrezik serioz për demokracinë, sigurinë juridike dhe sundimin e së drejtës, thonë nga Këshilli Gjyqësor lidhur me deklaratat e kreut të VMRO-DPMNE-së dhe mandatarit të ardhshëm Hristijan Mickoski, i cili tha se qëllimi i tyre është shpërbërja e Këshillit Gjyqësor dhe vetë gjyqtarët dhe prokurorët të zgjedhin përfaqësuesit e tyre në Këshill me votim të fshehtë, përcjell TV21.

-Duhet të jetë e qartë dhe të gjithë duhet të jenë të vetëdijshëm se çdo ndërhyrje në gjyqësor dhe në përgjithësi në pushtetin gjyqësor të cilitdo prej bartësve të dy pushteteve të tjera, paraqet rrezik serioz për një shoqëri demokratike, sigurinë juridike dhe sundimin e së drejtës, si vlera, standarde dhe prioritete kryesore për të cilat ne si vend synojmë të hapërojmë në rrugën drejt BE-së, thonë nga Këshilli Gjyqësor. Theksojnë se janë të vetëdijshëm për gjendjen në gjyqësor, nivelin e besimit dhe gjithçka që si mangësi i ngarkohet gjyqësorit./tv21.tv

TË FUNDIT
6 orë
ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave
8 orë
BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës
10 orë
Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)
10 orë
Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve
13 orë
Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

ME TE LEXUARA

16 orë
Në këtë kohë do të falet Bajrami i Kurbanit në Maqedoninë e Veriut
13 orë
Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE
16 orë
Trençevska: Kur keni pushtet absolut nuk e dëgjoni zërin e popullit
10 orë
Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve
15 orë
Dënime me kusht për pjesëmarrësit në ngjarjet në M-NAV, Prokuroria e ka rikualifikuar lëndën kundër tyre
10 orë
Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)
15 orë
Maqedoni, vdekshmëria vitin e kaluar është ulur me 10% – më shumë kanë vdekur meshkuj
8 orë
BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës

LEXO MË SHUMË

Maksim Dimitrievski

ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave

BDI selia

BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës

fronti evropian vlen

Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)

ali ahmeti

Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve

IMG_2997

Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

kurban dashi

Festa e Bajramit, çmimi për kurban nga 200 deri në 2 mijë euro

mickoski hristijan

Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh

Kuvendi Parlamenti

Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Gjithsej 36 ish-deputetë do të marrin apanazh në 12 muajt e ardhshëm

INFO

NA NDIQ