Këshilli Gjyqësor, Mickoskit: Politikanë vijnë dhe shkojnë nga pushteti, drejtësia është shtylla që mbetet

Picture of INA
INA

17/05/2024

Vetëm kur politikanët që vijnë e ikin nga pushteti, do ta kuptojnë se drejtësia është shtylla që mbetet dhe nuk është kukull, as instrument për realizimin e interesave të dikujt, qytetarët do të kenë atë lloj gjyqësori që meritojnë.

Ky është reagimi fillestar i Këshillit Gjyqësor pas deklaratave të liderit të OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski, partia e të cilit fitoi më së shumti vota në zgjedhje, se do të shpërndajë Këshillin Gjyqësor dhe Këshillin e Prokurorëve Publikë si zgjidhje për një gjyqësor të pavarur dhe zgjidhjen e problemeve në këtë fushë.

Në një prononcim për “Fokus”, nga Këshilli Gjyqësor thonë se nuk përfshihen në komentimin dhe vlerësimin e programeve dhe premtimeve parazgjedhore të asnjë partie politike, por thonë se janë të vetëdijshëm për gjendjen në gjyqësor, nivelin e besoni dhe pranoni gjithçka pasi i vihet mangësi gjyqësorit.

“Megjithatë, jemi gjithashtu të bindur se gjyqësori në Republikën e Maqedonisë së Veriut ka kapacitet për ta tejkaluar situatën pa reforma dhe shkurtime për të cilat askush nuk mund të parashikojë paraprakisht efektet që do të shkaktohen.

Reformat për hir të reformave nuk i nevojiten askujt dhe ato do të bëjnë vetëm disa hapa mbrapa proceseve dhe aktiviteteve që Këshilli Gjyqësor ndërmerr gjatë kësaj periudhe, të financuara dhe me mbështetjen e komunitetit ndërkombëtar përmes projekteve dhe që synojnë përmirësimin gjendjes në gjyqësor dhe janë në një fazë të avancuar”, thuhet në deklaratën e Këshillit Gjyqësor.

TË FUNDIT
13 sekonda
Xhaferi të hënën i'a dorëzon mandatin Mickoskit
26 minuta
Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut, Mickoski paralajmëron start të furishëm
27 minuta
Taravari: Betohem se do të jem në shërbim të popullit me të njejtin përkushtim si mjek
27 minuta
Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi
33 minuta
Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Azizi: Në vitin 2016 ra regjimi i Gruevskit, sot po bie regjimi i Ali Ahmetit (VIDEO)
1 ditë
Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend
5 orë
Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke
1 ditë
Derisa Kuvendi po debaton për Qeverinë e re, kryeministri Xhaferi nën hije duke u freskuar (FOTO)
15 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut, pasdite paralajmërime për shi
2 ditë
Zjarri në afërsi të Kërçovës ende aktiv
33 minuta
Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve
1 ditë
Petrovska: Hipokrizi që një kandidat për ministër është ndjekës i regjimit të Putinit
15 orë
Deri në mesnatë pritet votimi i Qeverisë së re

LEXO MË SHUMË

talat xhaferi

Xhaferi të hënën i’a dorëzon mandatin Mickoskit

Qeveria E RMV

Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut, Mickoski paralajmëron start të furishëm

vlen ministrat deputetet

Taravari: Betohem se do të jem në shërbim të popullit me të njejtin përkushtim si mjek

Bilall Kasami

Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi

Qeveria vlen ministrat

Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë

deputetet fronti evropian

Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve

bejxhan iljaz

Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke

isuf kadriu

Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT

LSDM

Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)

INFO

NA NDIQ