Këshilli i Ambasadorëve organizon tryezë të rrumbullakët mbi procesin e integrimit evropian të vendit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/01/2023

Tryezë e rrumbullakët e ambasadorëve “Ballkani Perëndimor ndërmjet Perëndimit dhe Lindjes: Maqedonia e Veriut – anëtare e BE-së deri në vitin 2030”, në organizim të Këshillit të ambasadorëve, do të mbahet sot në Klubin e deputetëve.

Është parashikuar një panel i veçantë “Lufta efektive kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit: praktikat e mira evropiane dhe agjenda e reformave të brendshme”.

Në tryezën e rrumbullakët, siç është paralajmëruar, do të mbajnë fjalim presidenti Stevo Pendarovski, zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane Bojan Mariçiq, zëvendëskryeministrja për Politika të Qeverisjes së Mirë Sllavica Gërkovska, ambasadori evropian Dejvid Gir, ambasadorët e Suedisë, Francës, Holandës, Kroacisë, Çekisë dhe Rumanisë, zëvendës shefi i misionit nga Ambasada Amerikane, si dhe ish-ambasadorët Aleksandra Naqeva-Ruzhin, Zoran Jolevski, Ivica Bocevski dhe Tihomir Ilievski dhe kryetarja e Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit Biljana Ivanovska.

“Qëllimi i ngjarjes është shkëmbimi i mendimeve në lidhje me procesin e integrimit evropian të vendit dhe rajonit të Ballkanit Perëndimor, si dhe në lidhje me praktikat më të mira evropiane dhe agjendën e reformave të brendshme në fushën e luftës kundër korrupsionit, me të cilin Këshilli i Ambasadorëve jep kontributin e tij për të mundësuar një debat më të gjerë socio-politik lidhur me këto çështje të rëndësishme”, njofton organizatori.

Tryeza e Rrumbullakët e Ambasadorëve është një ngjarje e njohur vjetore, e Këshillit të Ambasadorëve, e organizuar nën kujdesin e presidentit Stevo Pendarovski.

TË FUNDIT
4 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
4 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
5 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
6 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
6 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

ME TE LEXUARA

11 orë
RMV, shtetas të huaj kanë denoncuar dy policë pasi kanë kërkuar ryshfet, janë marrë masa disiplinore
4 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
16 orë
Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë
11 orë
Zjarrfikësit ankohen për paga të ulëta
16 orë
Një i vdekur dhe dy të lënduar nga aksidenti i rëndë në autostradën Shkup – Kumanovë
10 orë
Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor

LEXO MË SHUMË

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

EVN

EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik “GENERALKA WEEKEND 24”

INFO

NA NDIQ