Këshilli i Ambasadorëve: Urgjentisht të nisin negociatatat për anëtarsimin e RMV-së dhe Shqipërisë në BE

Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/03/2022

Këshilli i Ambasadorëve shpreh keqardhje që agresioni rus ndaj Ukrainës ka marrë përmasa të tilla ku përveç objekteve ushtarake dhe ushtarëve, më së tepërmi vuajnë civilët, personat në moshë, gratë dhe fëmijët si dhe infrastruktura në vendbanime, e nevojshme për kënaqjen e nevojave elementare dhe furnizimin me ushqime, ujësjellsit dhe kanalizimet, instalimet për ngrohje dhe korridoret transportuese humanitare.

Këshilli konsideron se Rusia menjëherë duhet ta ndrëpres agresionin ushtarak dhe të dy palët të ulen në tryezën e bisedimeve dhe të gjejnë mënyrën për zgjidhjen paqësore të konfliktit ushtarak.

Këshilli vlerëson se Bashkimi Evropian duhet pozitivisht t’i përgjigjet kërkesës së Ukrainës për anëtarsim në BE dhe vendit t’ia lehtësojë rrugën drejt eurointegrimeve duke ia caktuar statusin e vendit kandidat në një periudhë të shpejtuar.

Për realizimin e kësaj BE duhet të veprojë në mënyrë monolite duke e pamundësuar praktikën e deritashme që ndonjë vend anëtar eventualisht të mund ta bllokojë tërë procesin e anëtarsimit.

Me një kohezion të përforcuar midis vendeve anëtare të BE-së duke marrur parasyshë situatën politike, ekonomike dhe në veçanti situatën e sigurisë në Evropë dhe Botë, Bashkimi Evropian duhet urgjentisht ta deblokojë procesin e integrimit të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë dhe të nis negociatatat për anëtarsimin e këtyre dy vendeve me ç rast do të mbyllet qarku për çfarëdoqoftë variantash tjera për ardhmërinë e regjionit të Evropës juglindore.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1316

Albulena Haxhiu: Koalicioni VLEN e ka mbështetjen e parezervë të Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes

WhatsApp Image 2024-04-19 at 23.03.16 (1)

Sela: Vota për Bujarin më 24 prill dhe për Frontin më 8 maj është biletë kthyese e fëmijëve tanë të cilët kanë marrë rrugën e mërgimit

Ali AHmeti

Fronti Europian në Vrapçisht/ Ahmeti: Punojmë për fitore historike, më 24 prill dhe 8 maj rrethojmë numrin 4

Fronti Europian në Vrapçisht/ Ahmeti: Punojmë për fitore historike, më 24 prill dhe 8 maj rrethojmë numrin 4

Menduh Thaci

Thaçi thotë se Albin Kurti s’ka asnjë njeri në Maqedoni

europe elect

Anketa e “Europe Elects”: Arben Taravari prinë para Bujar Osmanit

IMG_1293

Krerët e VLEN-it në Berlin: Diaspora i thotë po ndryshimit

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni është obligim i kryetarëve të komunave

INFO

NA NDIQ