Këshilltarët i Kurtit, Escobarit: Një popull nuk i nënshtrohet një emisari

INA
INA

7 Qershor, 2023

Elvis Hoxha, këshilltari i kryeministrit të vendit, Albin Kurti, i ka reaguar emisarit special të ShBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas “ultimatumit” që ky i fundit ia dha qeverisë për çështjen në veri.

Hoxha përmes një postimi tha se kryeministrin e zgjedh një popull, ndërsa emisarin e emëron dikush.

“Një popull nuk i nënshtrohet një emisari”, shkroi Hoxha.

Kujtojmë se gjatë vizitës së dyshes Lajçak – Escobar në Kosovë, Kurtit i është dhënë afat që deri nesër t’i përgjigjet kërkesave të Perëndimit në lidhje me shtensionimin në veri.

E, ngjashëm si Hoxha ka reaguar edhe këshilltari tjetër i Kurtit, Hysamedin Feraj, i cili tha se “nuk është një individ, por një popull që nuk do t’i nënshtrohet Serbisë dhe banditëve të saj”.

Kërkesat e Perëndimit janë që në katër komunat veriore të mbahen zgjedhje të reja, të marrin pjesë serbët në zgjedhje, të hiqen policia nga ndërtesat dhe të themelohet në një kohë sa më të shpejtë Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-09-27-00-23-05-927-edit_com.facebook.katana

Ish-shefi i Inteligjencës së Kroacisë për sulmin në veri: Shuplakë e madhe për Vuçiqin

anton-quni

Quni ‘zbulon’ qëllimin e terroristëve: Synimi s’ka qenë që të rrinë në Manastir

milan radoicic radojcic

Grupi i Radojiçiqit ka dhënë deri në 15 mijë euro për djegien e veturave

Mesto: Beograd
Datum: 21.05.2010
Dogadjaj: POLITIKA/EKONOMIJA - ministar bez portfelja u Vladi Srbije Sulejman Ugljanin potpisao je danas ugovore sa predstavnicima 31 preduzeÊa i organizacija iz nedovoljno razvijenih opötina, kojima se sredstva dodeljuju na osnovu prvog javnog konkursa za 2010. godinu
Licnosti: Sulejman Ugljanin

Sulejman Ugljanin përsërit kërkesën: Boshnjakët të bashkohen në negociatat ndërmjet Serbisë dhe Kosovës

xhipi radojcicic radoicicit kfor

KFOR’i me deklaratë të re: Gjatë gjithë kohës u koordinuam, Policia e Kosovës veproi në përputhje me prerogativat ligjore

velimir bujanec ushtaraku kroat

Ushtaraku kroat: Mesazh shqiptarëve dhe Serbisë

policia kosoves terroristet veri

Reagon gruaja e terr oristit të vrarë : Pres që dikush të më zgjoj nga ky makth, prisja të dilje fitimtar

Gunter Fehlinger

Fehlinger: Kosova dhe BE-ja ta shpallin organizatë terroriste Listën Srpksa

pacolli pasuria

Pacolli i del në krah Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë në luftën kundër terrorizmit dhe për rend të ligjit

INFO

NA NDIQ