Këshilltari special amerikan i reagon Vuçiqit pas deklaratës se “9 vende kanë çnjohur Kosovën”

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/01/2023

Derek Chollet, këshilltari i Departamentit Amerikan i Shtetit, i ka reaguar Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, i cili deklaroi se nëntë shtete kanë tërhequr vendimet e tyre për njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Chollet i ka quajtur deklaratat e Vuçiq “shpërqëndrim”, duke shtuar se nuk janë në frymën e përpjekjeve për të gjetur një mënyrë për të lëvizur përpara në kuadrin e asaj që ka propozuar Bashkimi Evropian.

“Nuk kam diçka specifike për të shtuar për ato çfarë ka thënë Presidenti Vuçiç. Ajo që mund të them është se për ne ky është shpërqëndrim, nuk është në frymën e përpjekjeve për të gjetur një mënyrë për të lëvizur përpara në kuadrin e asaj që ka propozuar BE-ja. Nuk po na afron më pranë arritjes së aspiratave euroatlantike që udhëheqësit e të dyja vendeve kanë thënë se dëshirojnë të përmbushin. Dhe sërish, mendoj kjo është ajo tek e cila duhet të përqëndrohemi dhe jo tek shpërqëndrimet e këtilla”, ka thënë Chollet në një intervistë për Zërin e Amerikës.

Edhe Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës ka reaguar pas deklaratave të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, se nëntë shtetet kanë tërhequr vendimet e tyre për njohjen e pavarësisë së Kosovës dhe se i 10-ti është në radhë.

Por, këtë MPJD e ka quajtur kampanjë destruktive mediale të Serbisë, për të cilën thotë se duhet të heqë dorë nga sulmet agresive ndaj Kosovës.

“Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, njofton që nuk ka ASNJË njoftim në MPJD dhe as në misionet e Republikës së Kosovës, rreth pretendimeve të djeshme të presidentit serb se disa shtete paskan tërhequr njohjen”.

MPJD thotë se një pretendim i tillë nuk është vërtetuar as pas bisedave personale me përfaqësues në nivele të ndryshme të këtyre shteteve, por as pas konsultimit me partnerët e rëndësishëm të vendit tonë.

“Çështjet e hapura mes Republikës së Kosovës dhe Serbisë zgjidhen me dialog dhe jo me kampanja destruktive mediale. Serbia duhet që urgjentisht të heqë dorë nga sulmet agresive ndaj Kosovës dhe sovranitetit të saj dhe t’i kthehet tryezës së negociatave me në qendër njohjen e ndërsjellë”.

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq, në konferencën vjetore drejtuar popullit serb, pretendoi se nëntë shtete tashmë e kanë tërhequr njohjen e pavarësisë së Kosovës.

TË FUNDIT
3 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)
3 orë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti
4 orë
Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?
19 orë
Politikani britanik: Aleatët të konsultohen për të avancuar statusin e Kosovës në NATO
19 orë
Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare

ME TE LEXUARA

19 orë
Politikani britanik: Aleatët të konsultohen për të avancuar statusin e Kosovës në NATO
4 orë
Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?
3 orë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti
3 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)
1 ditë
Haradinaj: Kurti po do zgjedhje, sepse u ka premtuar ndërkombëtarëve....
19 orë
O’Brien: SHBA do të jetë përherë mike e devotshme e Kosovës

LEXO MË SHUMË

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

Perparim-Rama

Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?

Mark lancaster

Politikani britanik: Aleatët të konsultohen për të avancuar statusin e Kosovës në NATO

grenell thaci

Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare

Jim O’Brien Xhim Obrien

O’Brien: SHBA do të jetë përherë mike e devotshme e Kosovës

ramush haradinaj

Haradinaj: Kurti po do zgjedhje, sepse u ka premtuar ndërkombëtarëve….

Rruga-Prizren-Tetove

Kuvendi i Kosovës e miratoi ratifikimin e marrëveshjes për rrugën Prizren-Tetovë

Policia-e-Kosoves-800x445

Plagosja në Prizren, 11 persona të përfshirë në mosmarrëveshje

INFO

NA NDIQ