Kështu do të duket komplet Qeveria e re: VMRO, VLEN dhe ZNAM

Picture of INA
INA

17/06/2024

Me publikimin e emrave nga të gjitha partitë politike, kështu do të duket Qeveria e re që pritet të formohet nga koalicioni VMRO-DPMNE, VLEN dhe ZNAM.

Kryeministër: Hristijan Mickoski
Zëvendës kryeministër i parë – Izet Mexhiti
Zëvendës kryeministër për sistem politik – Ljupço Dimovski
Zëvendës kryeministër për Qeverisje të mirë – Arben Fetai
Zëvendës kryeministër – Aleksandar Nikolovski
Zëvendës kryeministër – Ivan Stoilkoviq

Ministër i Punëve të Jashtme dhe Trëgëtisë Ndërkombëtare – Timço Mucunski
Ministër i Financave – Gordana Dimitrievska Koçovska
Ministër i Mbrojtjes – Vlado Misajlovski
Ministër i Transportit dhe Lidhjeve – Aleksandar Nikolovski
Ministër i Punëve të Brendshme – Pançe Toshkovski
Ministër i Arsimit – Vesna Janevska
Ministër i Digjitalizimit – Stefan Andonovski
Ministër i Kulturës dhe Turizmit – Zoran Lutkov
Ministër i Vetëqeverisjes Lokale – Zlatko Perinski
Ministër i Sportit – Borko Ristovski
Ministër i Komuniteteve – Ivan Stoilkoviq
Ministër i Energjetikës dhe Minierave – Sanja Bozhinovska
Ministër i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Menaxhimit të Ujërave – Cvetan Tripunovski
Ministër pa resor për Implementimin e strategjisë së romëve – Shaban Saliu

VLEN
Ministër i Mjedisit Jetësorë dhe Planifikimit Hapësinor – Izet Mexhiti
Ministër i Shëndetësisë – Arben Taravari
Ministër i Integrimit Europian – Orhan Murtezani
Ministër i Ekonomisë dhe Punës – Besar Durmishi
Ministër i Çështjeve Sociale, Demografisë dhe Rinisë – Fatmir Limani

ZNAM
Ministër i Drejtësisë – Igor Filkov
Ministër i Shoqërisë Informatike dhe Administratë – Goran Minçov

TË FUNDIT
44 minuta
Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra
1 orë
Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal
1 orë
Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!
2 orë
Modeli irlandez dhe belg për ndarje të territorit të Maqedonisë, Bexheti: Opinioni ka pasur dyshime edhe për kryeministrin shqiptar, por u bë
2 orë
Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën

ME TE LEXUARA

22 orë
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive
1 orë
Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal
17 orë
Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof
1 ditë
LSDM: Biletat e klasës biznes të Mickoskit dhe ministrave në SHBA kushtuan 20 mijë euro
4 orë
Komunikacion i dendur në pikat kufitare “Bogorodicë” dhe “Tabanoc”

LEXO MË SHUMË

ebfbb2a6-0ee4-4e34-94e6-f8889d4204f1

Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

IMG_4633

Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal

Adnan Azizi

Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!

blerim-bexheti

Modeli irlandez dhe belg për ndarje të territorit të Maqedonisë, Bexheti: Opinioni ka pasur dyshime edhe për kryeministrin shqiptar, por u bë

Kamala Harris

Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën

blerim bexheti

Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme

pasaporta dokumente personale

Toshkovski: Po stabilizohet gjendja me dhënien e dokumenteve personale

Onkologija Onkologjia shkup

Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor

zeqirija ibrahimi

Ibrahimi këshillon BDI-në: Angazhoni ekspertë edhe për luftën kundër korrupsionit!

INFO

NA NDIQ