Këta fëmijë në Shkup morën dhuratë një televizor, pasi që fotoja e tyre u bë virale (FOTO)

Iliria News Agency
Iliria News Agency

05/02/2022

Këta fëmijë u panë duke ndjekur nga jashtë televiziorin në një nga vitrinat e një dyqani në Qendrën Tregtare të Qytetit në Shkup.

Fotoja u bë virale në rrjetet sociale dhe bëri bujë, e ndjekur me mijëra komente shqetësuese për gjendjen sociale të fëmijëve në vend, sidomos atyre të komunitetit rom, përcjell INA.

Këta tre fëmijë të një familje në Shkup vetëm pak ditë më pas u bënë me televizor, falë një aksioni human që ishte mbështetur dhe një nismë e aktivistëve Tefik Mamut dhe Jasmin Rexhep.

Televizori iu dërgua në shtëpinë e tyre duke ia kthyer buzëqeshjen familjes. Një gjest i tillë ka marrë jehonë dhe mirënjohje. (INA)

https://www.facebook.com/683558974/posts/10161732289813975/?d=n

 

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

gazi-baba

Komuna e Gazi Babës në Shkup ende nuk po zbaton gjuhën shqipe

palevski vanja

Avramovska-Madiq: Palevski do të ekstradohet menjëherë pas kompletimit të dokumenteve administrative

Aksidenti-600x360

19-vjeçari përplas me makinë një këmbësor në Çair, të lënduar edhe dy të mitur në makinë

xhaferi-1-750x430

Xhaferi: Korridori 8 do të ndërtohet deri në vitin 2027

matura-shteterore-provimi

Matura shtetërore në RMV do të bëhet në salla sportive për të parandaluar kopjimin

hysni-shaqiri-714x430-1

Shaqiri, deputeti që braktisi Parlamentin dhe iu bashkua UÇK-së sot feston ditëlindjen

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski: Në mandatin tim të dytë pres që të anëtarësohemi në BE

xhamia-tetove

Publikohet kalendari i Ramazanit për RMV-në

INFO

NA NDIQ