Këta janë nikoqirët e Euro 2028 dhe Euro 2032

Picture of ina-online
ina-online

10/10/2023

Anglia, Skocia, Uellsi dhe Irlanda Veriore do të jeni nikoqirë të Kampionatit Evropian Euro 2028.

Ndërkaq, Turqia dhe Italia do të jenë organizatorë të Kampionatit Evropian Euro 2032, dhe këto lajme i ka konfirmuar vetë UEFA sot.

Pasi që Asociacioni Evropian i Futbollit refuzoi dy ofertat e Rusisë për të organizuar dy garat në fjalë, pas fillimit të agresionit luftarak ndaj Ukrainës, nuk kishte më kandidatë të tjerë si ofertues.

Në fund të korrikut, Turqia dhe Italia aplikuan për të organizuar garën në vitin 2032, dhe kur UEFA pranoi, gjithashtu pastroi rrugën për ofertën britaneze-irlandeze për të organizuar Evropianin 2028.

Votat sot në Nyon ishin vetëm formalitet.

TË FUNDIT
1 orë
UEFA me artikull të veçantë për ndeshjen Shqipëri-Spanjë, zbulon fakte interesante për dy kombëtaret
2 orë
2 kundërshtarë të njohur, Kombëtarja e Shqipërisë njihet me rivalët nëse kalon grupin
6 orë
Ndeshja Shqipëri-Spanjë, FSHF jep njoftimin e rëndësishëm për tifozët shqiptarë
9 orë
Gjimshiti: Me Spanjën s’është e pamundur, do u tregojmë pse jemi këtu
11 orë
Vijimi i “Euro 2024”/ Zvicra kundërshtare e mundshme e Italisë, ose...

ME TE LEXUARA

22 orë
Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë
9 orë
Gjimshiti: Me Spanjën s’është e pamundur, do u tregojmë pse jemi këtu
20 orë
Rezultat që nuk i konvenon Shqipërisë, Hungaria e mposht në fund Skocinë
6 orë
Ndeshja Shqipëri-Spanjë, FSHF jep njoftimin e rëndësishëm për tifozët shqiptarë
1 ditë
Sot dy ndeshje në Euro 2024: Vëmendja tek sfida Zvicër – Gjermani
20 orë
Gjermanët dhe Zviceranët ndahen me barazim, por ecin përpara

LEXO MË SHUMË

shqi spanja

UEFA me artikull të veçantë për ndeshjen Shqipëri-Spanjë, zbulon fakte interesante për dy kombëtaret

kombetarja

2 kundërshtarë të njohur, Kombëtarja e Shqipërisë njihet me rivalët nëse kalon grupin

tifozet kuq e zi

Ndeshja Shqipëri-Spanjë, FSHF jep njoftimin e rëndësishëm për tifozët shqiptarë

berat gjimshiti

Gjimshiti: Me Spanjën s’është e pamundur, do u tregojmë pse jemi këtu

zvicra

Vijimi i “Euro 2024”/ Zvicra kundërshtare e mundshme e Italisë, ose…

zlatko dalic

Zlatko Daliç, optimist për kualifikimin: “Jemi gati për të mundur Italinë”…

messi

Messi sot e ka ditëlindjen, i mbush 36 vjet

Ronaldo

Ronaldo: Në vend të parë, krenar për këtë ekip!

kroacia futboll

Kroaci–Itali luhet për gjithçka

INFO

NA NDIQ