Këtë fundjavë nis llogaritja e orës verore

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/03/2023

Këtë fundjavë, pra fundjavën e fundit të marsit, do të fillojë koha verore.

Akrepat e orës duhet të zhvendosen me një orë përpara, domethënë, ora në orën 2 do të konsiderohet sikur të ishte ora 3.

Deri në fund të marsit dita do të shtohet dhe me lëvizjen e shigjetave do të kemi dritë deri në orën 19:00 dhe në fillim të verës deri në orën 20:00.

Kalimi i kohës nga dimri në verë dhe anasjelltas filloi për herë të parë në vitin 1916 në vendet e veriut të Evropës dhe sot është një praktikë në 70 vende të botës.

TË FUNDIT
2 orë
Mitko Çavkov del nga burgu!?
2 orë
Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor
3 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
3 orë
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive
3 orë
Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

ME TE LEXUARA

22 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
1 ditë
Moti edhe sot me temperatura deri 40 gradë
9 orë
Fluks i madh i makinave në Qafë Thanë
1 ditë
Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës
4 orë
Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg
19 orë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur
1 ditë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve

LEXO MË SHUMË

mitko

Mitko Çavkov del nga burgu!?

venko filipce

Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

Mickoski Mexhiti

Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

burg

“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

policia

Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

plazh bregdeti shqiptar

Vdes një person në plazhin e Durrësit

sedat-750x430-1

Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji

INFO

NA NDIQ