Këtë javë funksionarët do të marrin pagat me rritje prej 78%!

Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/05/2023

Paga e parë me rritje prej 78% në llogaritë e funksionarëve duhet të hyjë këtë javë. Deri 70.000 denarë mund të rriten pagat e tyre, njofton KlanM.

Rritje më të madhe nga ky muaj do të kenë Presidenti Stevo Pendarovski, Kryeparamentari Talat Xhaferi dhe Kryeministri Dimitar Kovaçevski, që, sic percjell KlanM, sipas kierarkisë janë në krye të shtetit dhe për ta paga mesatare e vitit të kaluar shumëzohet me koeficientin më të lartë prej 4.5.

Sipas llogarive të reja, Kryeparlamenti do të ketë pagën më të lartë prej 166.000 denarë, 1.500 denarë më tepër se Presidenti. Paga mujore e Kryeministrit do të jetë 156.000 denarë ose më tepër se 2.500 euro, njofton KlanM.

Në listë të rritjes së pagave janë edhe Kryetarja e Gjykatës Kushtetuese, nënkryetarët e Kuvendit, më pas Zv/Kryeministrat, Ministrat, Deputetët, Kryebashkiakët dhe personat tjerë të zgjedhur dhe të emëruar.

Pas reagimeve të ashpra në opinion për vendimin e Gjykatës Kushtetuese, Qeveria paralajmëroi se është duke menduar për uljen e koeficientit për llogari, kurse më pas se do të bëhet një ligj tjetër që do t`i rregullojë pagat, por kur kjo do të ndodh, ende nuk dihet.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari: Faliminderit, në një kohë rekord nënshkruat për kandidaturën time për President!

urim etemi bilall kasami

Kasami prezanton prurjen e radhës në Lëvizjen BESA

lsdm mitrevski kovacevski zecevic kryesia

LSDM dorëzon në Kuvend propozim-ligjin kundër rritjes së pagave për funksionarët

fejzi hajdari

Hajdari: Kandidatët shqiptarë garë për nënshkrime, kandidatët maqedonas për president

radoicic radojcic spiric

VIDEO: Radoiçiq grushton ish-kryetarin ilegal të Mitrovicës së Veriut

card-trump

Made in Veles: Kartelat ‘milionëshe’ me portretin e Trumpit

pendarovski bujar osmani

Pendarovski me 400 euro rrogë do të shpërngulej nga Maqedonia, Osmani me mbi 2.500 euro rrogë thotë se mund të detyrohet të marrë borxh! Qytetarët si ia dalin?

Oleksiy Goncharenko

Deputeti ukrainas porosi për Kosovën: Armatosuni, askush nuk ju mbron!

MVR-polici-a-1-750x430

(VIDEO) Hetohet lidhja ndërmjet vrasjes në Bllacë dhe djegies së lokalit në Çair

INFO

NA NDIQ