Këto ishin temat më të kërkuara në Wikipedia këtë vit

INA
INA

07/12/2023

Njerëzit në mbarë botën kanë shumë pyetje. Dhe kur kërkojnë përgjigje, i drejtohen Wkipedia-s. Wikipedia në anglisht mori mbi 84 miliardë shikime vetëm këtë vit, sipas të dhënave nga Fondacioni Wikimedia.

Artikulli më i popullarizuar në 2023 kishte të bënte me… ChatGPT, që numëron 50 milionë shikime.

Artikulli i dytë më i lexuar në Wikipedia në 2023 ishte lista vjetore e vdekjeve, e cila sheh trafik të lartë vit pas viti.

Këtu janë 25 artikujt më të mirë të këtij viti në Wikipedia

ChatGPT : 49,490,406 shikime Vdekjet në 2023 : 42,666,860 shikime Kupa Botërore e Kriketit 2023 : 38,171,653 shikime Premier League indiane : 32,012,810 shikime Oppenheimer (film) : 28,348,248 shikime Kupa e Botës në Kriket : 25,961,417 shikime J. Robert Oppenheimer : 25,672,469 shikime Jaëan (film) : 21,791,126 shikime 2023 Premier League indiane : 20,694,974 shikime Pathaan (film) : 19,932,509 shikime The Last of Us (seriali televiziv) : 19,791,789 shikime Taylor Swift : 19,418,385: shikime Barbie (film) : 18,051,077 shikime Cristiano Ronaldo : 17,492,537 shikime Lionel Messi : 16,623,630 shikime Premier League : 16,604,669 shikime Matthew Perry : 16,454,666 shikime Shtetet e Bashkuara : 16,240,461 shikime Elon Musk : 14,370,395 shikime Avatari: Rruga e Ujit : 14,303,116 shikime Indi : 13,850,178 shikime Lisa Marie Presley : 13,764,007 shikime Guardians of the Galaxy Vol. 3 : 13,392,917 shikime Pushtimi rus i Ukrainës : 12,798,866 shikime Andrew Tate : 12,728,616 shikime

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bitcoin

Vlera e Bitcoin shkon në mbi 65,000 dollarë – duke iu afruar nivelit më të lartë të të gjitha kohërave

190719_ROBOTET_12_8

Në një kompani suedeze, një chatbot bën punën e 700 njerëzve – në një muaj ai pati 2.3 milionë biseda

whatsapp-main-600x360

WhatsApp shfaq shenjat e para të funksionit për komunikim ndër-platformë

chat-gpt

Elon Musk padit krijuesin e ChatGPT OpenAI

nasa2

A do të jetë në gjendje NASA të sjellë mostrat e Marsit në Tokë?

sulmohet-bursa-kriptografike-coinmama-450-mije-perdorues-te-prekur_5c687ba63612e

SHBA, Britania dhe Bashkimi Europian godasin grupin famëkeq të krimit kibernetik

openAI

Mediat po paditin OpenAl dhe Microsoft

viber

Viber prezanton funksionin e ri

maserati

Modeli i ri nga Maserati do të dalë në shitje këtë verë

INFO

NA NDIQ