Këto janë 12 klubet të cilat e kanë siguruar kualifikimin në Ligën e Kampionëve

ina-online
ina-online

30/11/2023

Kur ka mbetur edhe një xhiro në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve, janë 12 klube që kanë marrë biletën për fazën e eliminimit direkt.

Arsenali dhe PSV janë dy skuadrat që sonte siguruan kualifiminin, pasi mposhtën Lensin, respektivisht Sevillan, shkruan IndeksOnline.

Në Grupin A, Bayern Munich kualifikimin, ndërsa skuadra e dytë vendoset mes Copenhagenit, Galatasarayt dhe Manchester Unitedit.

Në Grupin C, Real Madrid ka kaluar tutje, ndërsa Napoli dhe Braga luajnë ndeshjen vendimtare pas dy jave, me skuadrën italiane që i nevojitet vetëm barazimi, kurse portugezët i kryen punë fitorja me diferenc prej dy golave.

Real Sociedad dhe Inter në Grupin C, e kanë siguruar kualifikimin qysh në ndeshjet e kaluara.

Atletiko Madrid dhe Lazio janë dy skuadrat nga Grupi E, që kanë marrë biletën për në fazën e eliminimit direkt.

Në Grupin e ”vdekjes”, Dormund ka siguruar kualifikimin pas fitrores së mbrëmshme ndaj Milanit, me rosonerët që end janë në garë për vendin e dytë, së bashku me PSG-në dhe Newcastle Unitedin.

Manchester City dhe Leipzig kanë siguruar kualifikimin nga Grupi G.

Në Grupin H, Barcelona pas fitores ndaj Portos ka siguruar kualifikimin, ndërsa skuadra portugeze do të luan ndeshjen direkte me Shakhtar Donetskun.

Të dyja skuadrat kanë nga 9 pikë, ndërsa në ndeshjen e parë, Porto kishte fituar si mysafire, me rezultat 3-1.

Pra pas dy jave mësohen edhe katër skuadrat e fundit, për të kompletuar numrin prej 16 ekipeve./IndeksOnline/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Napoli rrahmani

VIDEO/ Napoli triumfon mes dramës, Juventus mposhtet në “Maradona”

Britain Soccer Champions League

Bajerni “hjek” dorë nga Çabi Alonso, tani preferon trajnerin holandez

Bellingam Real Barca

Sulmi “nuk ndez”, Barcelona del e “gjymtuar” nga “San Mames”

maradona

Lista me yjet e futbollit që ranë në rrjetën e dopingut, nga Maradona te Guardiola e së fundmi Pogba

manchester-city

City fiton derbin e Manchesterit

IMG_9475

Shkëndija e “shkel” Vardarin, por si kaloi Shkupi dhe Struga

shaqiri-zvicra

Xherdan Shaqiri gjen golin e parë në sezonin e ri, por Chicago Fire pëson humbje

le brons

LeBron James, i pari që arrin shifrën prej 40 mijë pikëve në NBA

real

Real Madridi do të apelojë kartonin e kuq ndaj Bellinghamit

INFO

NA NDIQ