Këto janë misteret më të mëdha të pazgjidhura të vitit 2017

Një zbulim brenda Piramidës së Madhe të Egjiptit ishte ndër zbulimet shkencore dhe misteret e pazgjidhura që na lanë të habitur duke kremtuar këtë vit. Ne mund të kemi zbuluar përgjigjet e disa mistere këtë vit, por nëse kemi mësuar ndonjë gjë, është se ne ende dimë shumë pak, për shumë objekte misterioze.

Pavarësisht nga aftësia jonë teknologjike në këtë botë moderne ka shumë mistere që vazhdojnë të na ndjekin. Si e mbijetoi rrëmbyen e saj Sherri Papini? Pse këto eshtra mesjetare u varrosën në një mënyrë kaq të çuditshme? Si e sfidon ky lojtar NFL gravitetit?

Këto janë misteret më të mëdha të pazgjidhura të vitit 2017.

DHOMA E MISTERIT TË PIRAMIDAVE TË MËDHA

Një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh bëri zbulimin e parë të çuditshëm të ri brenda Piramidës së Madhe të Egjiptit në Giza për herë të parë që nga vitet 1980.

Një dhomë e fshehur u zbulua mbi galerinë e madhe të piramidës, por qëllimi për dhomën nuk është e qartë – shkencëtarët akoma nuk kanë qasje brenda.

Mehdi Tayoubi, një bashkë-themelues i projektit ScanPyramids dhe president i Institutit për Ruajtjen e Trashëgimisë Kulturore, tha se ekipi ka në plan të punojë me të tjerët për të dalë me hipoteza rreth zonës.

“Lajm i mirë është se boshllëku është atje, dhe është shumë i madh”, tha ai.

“Ajo mund të përbëhet nga një ose disa struktura … ndoshta kjo mund të jetë një tjetër Galeri e Madhe. Mund të jetë një dhomë, mund të jetë shumë gjëra. ”

MIJËRA OKTAPODË MARSHOJNË JASHTË DETIT

Kur një grup  zbuloi një specie të oktapodit që dilte nga oqeani në masë, në një mision vetëvrasës, shkencëtarët u habitën kur i gjetën të vdekur në mëngjes në tetor – dhe kjo nuk është hera e parë që ka ndodhur.

Ekspertët janë të ndarë nga dy teori. Një grup beson se oktapodit, të cilët jetojnë vetëm për një vit, po përgatiten për përfundimin e jetës pas hedhjes së vezëve. Megjithëse asnjë prej kufomave nuk është ekzaminuar për të përcaktuar nëse kjo është në të vërtetë.

Por të tjerë besojnë se oktapodët po kërkojnë strehim.

Por realiteti është, askush nuk e di.

MISTERET E BOMBAVE TË NDËGJUARA NË TË GJITHË PLANETIN

Dukuritë e pashpjegueshme të lulëzimit u dëgjuan kudo nga Alabama dhe Australia këtë vit, por çuditërisht, askush nuk është në të vërtetë në gjendje të shpjegojë se si dhe pse këto zhurma të çuditshme janë shfaqur anembanë Tokës.

Më 10 tetor, një zë i ngjashëm erdhi nga banorët e Cairnsit të hutuar. Shumë sugjeruan se ishte një aeroplan FA-18 Hornet u dëgjua fluturuar, por një qendër kërkimore meteoresh aty kapte një imazh të një ndezje zjarri në qiell në të njëjtën kohë.

Dy javë më vonë, një tjetër bum u dëgjua mbi gadishullin Eyre në Australinë e Jugut, njëkohësisht një meteor blu kaloi nëpër qiell.

Disa ekspertë thonë se shkaqet mund të shkojnë nga avionët supersonikë tek meteorët që shpërthejnë në atmosferë, por pasi njoftohen 64 vende që raportojnë zërin e çuditshëm, Bill Cooke i NASA pranon se origjina mbetet e paqartë.

Nëse dëgjoni teoricistët e konspiracionit, një geolog i paidentifikuar që “punon për qeverinë” u tha Earthfiles se “diçka po ndodh në thelbin e brendshëm të Tokës”.

ÇFARË NDODH NË OTTO WARMBIER?

“Është një turp i plotë se çfarë ndodhi me Otto. Kjo kurrë nuk duhet të lejohet të ndodhë.

Kur studenti i Universitetit të Virxhinias Otto Warmbier u arrestua në Korenë e Veriut, pak e dimë se ai do të kthehej në shtratin e tij të vdekjes mes një serie akuzash të tmerrshme në të cilat presidenti amerikan Donald Trump tha se Warmbier ishte “torturuar përtej besimit”.

Warmbier vdiq gjashtë ditë pas kthimit nga Koreja e Veriut me dëmtime të rënda të trurit, pasi u dënua me punë të rënda.

Hamilton County Coroner Dr Lakshmi Sammarco tha “ne nuk kemi informacion të mjaftueshëm për atë që ndodhi me Otto [në Korenë e Veriut] për të nxjerrë ndonjë përfundim konkret” në lidhje me vdekjen e 22-vjeçarit.

Dr Sammarco tha se ishte e pamundur të përcaktohej se çfarë ndodhi me trurin e Warmbier që shkaktoi lëndimin që çoi në vdekjen e tij.

“Familja po kërkon përgjigje që në këtë pikë, ne kurrë nuk do të dimë.”

“Trupi i tij ishte në gjendje të shkëlqyer. Lëkura e tij ishte në gjendje të shkëlqyer. Nuk kishte asnjë dëshmi të bedores. … Unë jam i sigurt se ai duhet të kishte rreth-orë kujdes të jetë në gjendje për të ruajtur lëkurën në gjendje që ishte në. ”

Ekzaminimi, i kryer nga mjeku, Dr Gretel Stephens, rendit shkakun e vdekjes si dëmtim të trurit nga mungesa e oksigjenit nga një lëndim “më shumë se një vit përpara vdekjes”. Mënyra e vdekjes shkruhet si “e papërcaktuar”.

Pavarësisht lutjeve të dëshpëruara nga prindërit e tij, ne kurrë nuk mund të dimë se çfarë ndodhi me Warmbier në errësirën e atyre qelizave të Koresë së Veriut.

QYTETI ANTIK I MISTERSHËM NË OQEAN

Arkeologët janë lënë të habitur nga një qytet antik i mistershëm i mbushur me blloqe gjigande katrorë që shtrihen mbi Paqësorin.

Nan Madol ndodhet vetëm në ishullin e largët të Pohnpei në Mikronezi dhe ekspertët janë të habitur nga ishulli, i cili përbëhet nga 97 blloqe individuale të ndara nga kanale të ngushta uji. Ata pretendojnë se blloqet janë “shumë të ngjashme”, por arsyeja për këto struktura gjigande mbetet e paqartë.

Ndërsa vendi ishte shtëpia e një race të lashtë, pak dihet për to ose pse ata zgjodhën të ndërtonin këto struktura të guximshme.

“Pse dikush do të ndërtonte një qytet në mes të oqeanit? “Pse këtu, aq larg nga çdo qytetërim tjetër i njohur?”

MISTERET E KUBËS, DËMTIMET NË TRU

Diplomatët e Shteteve të Bashkuara po mbajnë dëmtime kurioze të trurit, ndërsa janë postuar në Kubë dhe qeveria amerikane nuk mund të kuptojë saktësisht se çfarë është prapa misterit të habitshëm ndërkombëtar.

Sulmet fillimisht mendohet se mund të shkaktohen nga një armë zanore e panjohur.

Diplomatët e prekur kanë pësuar dëme të përhershme në dëgjimin e tyre, lëndime të lehta traumatike të trurit dhe ndoshta edhe dëmtime në sistemin e tyre nervor qendror.

Misteri mbi situatën e çuditshme vazhdon të thellohet me zyrtarët amerikanë të habitur duke pretenduar se faktet dhe fizika nuk shtohen.

Disa ndienin dridhje, dhe dëgjuan tinguj – zhurmë me zë të lartë ose një çiltërsi të lartë të ngjashme me crickets ose cicadas. Të tjerë dëgjuan zhurmën e rëndë. Disa viktima u zgjuan me kumbues në veshët e tyre dhe kërcenin për orët e tyre të alarmit, vetëm për të zbuluar zilja e ndaluar kur u larguan nga shtretërit e tyre, raportoi AP.

Ekspertët e zërit dhe të shëndetit janë po aq të habitur sa hetuesit.

STRUKTURA GJIGANTE E ZBULUAR NË ARABI

Më shumë se 400 struktura të pa dokumentuara që mbulojnë tokën në mijëra – ose “portat” siç janë quajtur – janë zbuluar nga një arkeolog australian.

Sipas Dr David Kennedy, strukturat janë gjithçka, por të rastit; në fakt, ato janë mjaft të qëllimshme. Deri më sot, shumë nga konkluzionet ende janë spekulime, por ato mendohet se datojnë deri në 9000 vjet më parë dhe përdoren nga fiset nomade si kurthe për gjueti dhe blegtori.

Sfida për ekspertët tani është që t’i studiojmë ato në terren. Mund të jetë dekada derisa të gjejmë përgjigjen e vërtetë – deri atëherë, sekretet arabe mbeten të varrosura në rërë. /Lajmi.net/