Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

Picture of ina-online
ina-online

12/04/2024

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ) sot pasdite me short e ka përcaktuar renditjen e listave të kandidatëve për deputetë të partive dhe koalicioneve për zgjedhjet e 8 majit, përcjell INA.

Numri 1 është Koalicioni për Ardhmërinë Evropiane i udhëhequr nga LSDM,

Numri 2 – Koalicioni “Maqedonia juaj” e udhëhequr nga VMRO-DPMNE,

Numri 3 – Koalicioni “Fuqishëm për Maqedoninë” i udhëhequr nga GROM,

Numri 4 – Koalicioni i partive shqiptare “Frontit Evropian”,

Numri 5 – E Majta,

Numri 6 – Koalicioni shqiptar “VLEN”,

Numri 7 – Lëvizja ZNAM – “Për Maqedoninë tonë”,

Numri 8 – Maqedonia e Bashkuar,

Numri 9 – Alternativa e re,

Numri 10 – Avaja,

Numri 11 – Lëvizja Qytetare Evropiane,

Numri 12 – Listat e treta e epokës së Maqedonisë/Listat e pavarura maqedonase,

Numër 13 – Partia juaj,

Numër 14 – Atdheu Maqedonia,

Numri 15 – E djathta,

Numri 16 – Demokratët dhe

Numri 17 – Partia e Punëtorëve.

Pas shortit, siç njoftoi kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Dashtevski, do të përpilohet procesverbal dhe sipas nenit 69 paragrafi 2, lista e përcaktuar do të publikohet në shtypin ditor, jo më vonë se 23 ditë para ditës së caktuar. mbajtjen e zgjedhjeve. Zgjedhjet parlamentare do të mbahen më 8 maj, kur pritet të mbahet edhe raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale. (INA)

TË FUNDIT
8 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet
10 orë
Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit
10 orë
Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona
10 orë
Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore
11 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

ME TE LEXUARA

1 ditë
Deputetës së LSDM-së i pengon se pse Gashi deklaratën solemne fillimisht e lexoi në gjuhën shqipe
11 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja
19 orë
A do të jetë ministër i Ekonomisë? Ja çfarë thotë Besar Durmishi nga VLEN
16 orë
Dudush tregon si u sulmua
24 orë
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
10 orë
Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore
19 orë
Lloga: Dhuna e numrave nga komuniteti shumicë në Maqedoninë e Veriut ka dhuruar vetëm pasoja për shqiptarët

LEXO MË SHUMË

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

IMG_2550

Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

pasaporta-gjermane

Mbi 200 mijë të huaj morën shtetësi gjermane gjatë 2023, ja sa nga Maqedonia e Veriut

thaci-krasniqi-veseli-hage-selimi-specialja

Hagë, trupi gjykues me urdhra për përshpejtimin e nxjerrjes së provave në rastin Thaçi dhe të tjerët

vmro

VMRO-DPMNE: Kacarska ka lënë një faqe të zezë në historinë e Gjykatën Kushtetuese

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?

INFO

NA NDIQ