Këto janë tre profesionet më të kërkuara në Kroaci

INA
INA

17/11/2023

Sipas të dhënave të Shërbimit Kroat të Punësimit, në dhjetë muajt e fundit të vitit, kërkesa më e madhe për punëtorë ka qenë në industrinë përpunuese, në arsim dhe në aktivitetet e kujdesit shëndetësor dhe social. Nevojat në këta katër sektorë përbëjnë 41 për qind të nevojës totale për punëtorë.

Në një perspektivë njëzetvjeçare, Kroacisë do t’i mungojnë rreth 400,000 punëtorë, tha guvernatori i Bankës Kombëtare Kroate, Boris Vujcic, në prezantimin e tij në konsultimin e javës së kaluar të Shoqatës Kroate të Ekonomistëve në Opatija.

Nisur nga tendencat demografike dhe migratore, është e sigurt që pjesa më e madhe e tyre duhet të jetë punë e importuar, punëtorë të huaj, ndoshta nga vendet e Azisë, Afrikës apo nga vendet më të varfra të rajonit.

Ky është vlerësimi dhe cila është gjendja aktuale me punëtorët në Kroaci, cilat profesione janë më të kërkuara dhe në cilët sektorë ka më shumë kërkesë, përgjigjen Shërbimi Kroat i Punësimit (HZZ) për H1.

Shitësit, pastruesit dhe kamarierët më të kërkuar
Trendi i kërkesës në rritje për punëtorë vazhdoi këtë vit, sipas CES.

Profesionet më të kërkuara në dhjetë muajt e fundit të vitit ishin shitës, pastrues dhe kamarier. Këto tre profesione përbëjnë 17 për qind të numrit të përgjithshëm të punëtorëve të kërkuar.

Të dhënat e HZV-së tregojnë gjithashtu se këtë vit më së shumti punëtorë janë kërkuar në industrinë përpunuese, në arsim dhe në aktivitetet e kujdesit shëndetësor e social. Nevojat e punëtorëve në këta katër sektorë përbëjnë 41 për qind të totalit të nevojave.

Ashtu siç pritej, kërkesa më e lartë për punëtorë vërehet aty ku ka më shumë banorë – në zonën e qytetit të Zagrebit dhe në qarkun Split-Dalmaci.

Mungesa e profesioneve të ndërtimit
“Në zonën e bregdetit të Adriatikut, gjatë stinës së verës ka mungesë të profesioneve që lidhen me turizmin, si kuzhinierë, kamerierë, banakierë, shërbëtorë, pastrues, shitës, pastiçer, kasap, bukëpjekës. , etj. Gjatë gjithë vitit ka mungesë të infermierëve, laboratorëve shëndetësorë në Adriatik dhe teknikëve farmaceutikë, gjë që vlen edhe për pjesët kontinentale të vendit”, thotë HZV.

Në shumë qarqe kontinentale ka një mungesë të theksuar të profesioneve të ndërtimit si muratorë, marangozë, bojaxhinj, tapiceri, qeramikë, armaturë, saldator, çati, izolues, teneqexhi, fasadë, murator, marangoz, elektricist, hidraulik, ngrohës dhe montues. për kondicioner, instalues ​​ndërtimi të thatë, operatorë makinerish ndërtimi, drejtues mjetesh motorike…

Aty ku zhvillohet industria e prodhimit, shpesh ka mungesë të bravandreqësve, makinistëve, rrotulluesve dhe operatorëve CNC. Mungesa e mekanikëve të automjeteve, punëtorëve të trupit të automjeteve, elektricistëve të automjeteve, punëtorëve të bojës dhe automekatronikës është zgjeruar gjeografikisht.

Mbi 600 agjenci punësojnë punëtorë të huaj
Këto ditë portali Moj posao njoftoi se analiza e tregut të punës në Kroaci tregon se në tre tremujorët e parë të vitit janë publikuar mbi 250 mijë shpallje pune, që është 4.2 për qind më shumë se në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Për shkak se disa reklama u postuan në platforma të shumta, një analizë më e detajuar tregon se 198,000 reklama unike për punë u postuan në nëntë muajt e parë të këtij viti.

Në të njëjtën kohë, theksojnë ata, duhet pasur parasysh se punësimi i punëtorëve të huaj shpesh kalon përmes kanaleve alternative, për shembull përmes agjencive për importin, punësimin dhe akomodimin e punëtorëve të huaj, nga të cilët më shumë se 600 janë në Kroaci. .

Sipas të dhënave të Shërbimit Kroat të Punësimit, aktualisht në Kroaci janë 111.979 persona të papunë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Kovacevski

Kovaçevski: Sukseset e kompanive vendase janë investim në rritjen ekonomike

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Mbështetëm qytetarët dhe kompanitë me mbi dy miliardë euro

termocentral obiliq ndotje qymur

Maqedonia e Veriut, gati të heqë dorë nga qymyri – Plan prej 3 miliardë euro për prodhim të energjisë së pastër

denari-756x420-696x387-1

Paketa e re e masave: Pensionistët në Maqedoni me pensione më të ulëta do të marrin 15 mijë denarë për 5 muaj

derivate nafta dizeli benzin

Nga sot çmime më të lira të derivateve të naftës

ndertim

Në Maqedoni hipotekat ulen, ndërtimet dhe kreditë nuk ndalen

derivate nafta dizeli benzin

Çmime të reja të derivateve të naftës nga mesnata në Maqedoni

denar-600x360

Propozim-buxheti për vitin 2024 para Komisionit për Financim dhe Buxhet

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi nga nesër në Samitin e Kombeve të bashkuara për ndryshimet klimatike – COP28, në Emiratet e Bashkuara Arabe

INFO

NA NDIQ