Këto janë ushqimet më të mira për mëngjes: Është shumë e rëndësishme si e filloni ditën

INA
INA

15 Gusht, 2023

Për shumë njerëz, mëngjesi është vakti i preferuar dhe më i rëndësishëm i ditës. Në varësi të zgjedhjes suaj për vaktin e parë të ditës – me stomakun bosh, orët e ardhshme do të jenë të tilla.

Nëse ata do të mbushen me një rënie të energjisë, uri, “dremitje” ose, nga ana tjetër, një humor dhe efikasitet të shkëlqyeshëm në punë – kjo varet nga ajo që keni ngrënë për mëngjes.

Kur përmendet mëngjesi, disave menjëherë mendohen pasta me erë të mrekullueshme, kosi, lëngu i portokallit, kafeja… Ata nuk janë të vetëdijshëm sesi disa nga këto ushqime mund të jenë të dëmshme nëse konsumohen në mëngjes me stomakun bosh.
Disa prej tyre mund të shkaktojnë acid në stomak ose gastrit, të cilat fjalë për fjalë mund t’ju shkatërrojnë mëngjesin, dhe të tjerat mund të ndikojnë në rritjen e shpejtë të niveleve të sheqerit në gjak dhe të shkaktojnë një “shpërthim” të shkurtër energjie, por gjithashtu t’ju bëjnë që tashmë rreth orës 11: kanë një nevojë të jashtëzakonshme për të “shtrirë” për shkak të një rënie të papritur të sheqerit në gjak.
Prandaj, zgjidhni ushqimin e duhur, atë që do t’ju japë energji të mjaftueshme për t’ju mbajtur deri në drekë, si dhe do të lehtësojë acidet e stomakut.

Top 5 ushqimet e mira për mëngjes

Vezët
Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se ngrënia e vezëve për mëngjes redukton marrjen totale të kalorive gjatë ditës. Thjesht, na mbajnë të ngopur për një kohë më të gjatë, kështu që nuk do të kemi nevojë për snack, dhe do të hamë më pak për drekë. Mund të përgatiten të ziera ose të skuqura, por për shëndetin e stomakut është mirë të zgjidhni vezë të ziera të buta.

Bollgur
Nëse hani tërshërë për mëngjes, ai do të formojë një shtresë mbrojtëse në stomak dhe kështu do të mbrojë muret e stomakut nga nivelet e rritura të acidit. Përveç kësaj, për shkak të përmbajtjes së fibrave të lëngut, ai mund të stimulojë tretjen, gjë që është shumë e dobishme në mëngjes.

Mjalti
Përfitimet shëndetësore të mjaltit janë të shumta. Dihet se përmirëson tretjen dhe forcon imunitetin, por mos e hani me stomakun plotësisht bosh pasi disa njerëz e kanë të vështirë.
Mjalti Manuka është një zgjedhje e shkëlqyer për shëndetin e mukozës së stomakut. Hulumtimet kanë treguar dobinë e një gote me ujë të vakët në të cilën shpërndajmë një lugë çaji mjaltë dhe e pimë me stomakun bosh.

Gjalpë kikiriku ose bajame
Nëse nuk hani vezë ose produkte qumështi, mund ta filloni ditën me burime alternative të proteinave: gjalpë kikiriku ose bajame. Është i pasur me acide yndyrore të pangopura dhe është një burim i shkëlqyer energjie. Përhapeni atë në krisur me drithëra të plota.

Arrat
Hani disa arra në mëngjes, mundësisht duke shtuar arra të grira hollë në tërshërën tuaj.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ridvan alili

Mjeku kumanovar zgjidhet nënkryetar i Shoqatës Stomatologjike Shqiptare

pesha

Tri pije për humbje të shpejtë të peshës

MOLLA

Mos e hidhni lëvoren e mollës, mund ta përdorni në shtëpi

stresi_zemra

Katër shenja paralajmëruese të arrestit kardiak që mund të ndodhin 24 orë më herët

Ardian Mustafai mjek

Mjeku tetovar emërohet kryemjek në repartin e Kardiologjisë në Gjermani

femija - hiperaktiv

Gjashtë dallime midis një fëmije kokëfortë dhe një fëmije të llastuar

stresi_zemra

Cilat simptoma sëmundjesh nuk duhet t’i injoroni

ushqim-frigorifer-uri-haje

Tetë shprehi të mëngjesit që po e dëmtojnë trupin tuaj

lotoj sy syri loti

Mos i mbaj lotët! Këto janë përfitimet shëndetësore të të qarit

INFO

NA NDIQ