Këto janë vendet që kanë ndaluar TikTok-un

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/03/2023

Belgjika i është bashkuar listës së vendeve që kanë lëshuar së fundmi urdhra për ndalimin e përdorimit të TikTok në pajisjet e lëshuara nga qeveria, pasi shqetësimet rriten mbi privatësinë dhe sigurinë e aplikacionit.

Aplikacioni për ndarjen e videove në pronësi kineze do të ndalohet përkohësisht nga pajisjet në pronësi ose të paguara nga qeveria federale e Belgjikës për të paktën gjashtë muaj, sipas një postimi në faqen e internetit të kryeministrit të Belgjikës.

Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara, Danimarka dhe Kanadaja gjithashtu kanë lëshuar kohët e fundit urdhra që ndalojnë përdorimin e TikTok-ut.

Kjo pasi që ekspertët kanë frikë se informacioni i ndjeshëm mund të ekspozohet kur aplikacioni shkarkohet, veçanërisht në pajisjet qeveritare.

Platforma e ndarjes së videove, e cila është në pronësi të kompanisë kineze Bytedance, ka pohuar prej kohësh se nuk i ndan të dhënat e përdoruesve me qeverinë kineze dhe se drejtohet në mënyrë të pavarur.

TikTok kundërshton akuzat se mbledh më shumë të dhëna të përdoruesve sesa kompanitë e tjera të mediave sociale dhe i ka quajtur ndalimet “dezinformata bazë”, duke thënë se këto ishin vendosur pa “diskutim apo prova”.

Sidoqoftë, shumë vende mbeten të kujdesshme në lidhje me platformën dhe lidhjet e saj me Kinën.

Përveç Belgjikës, ndër vendet dhe rajonet që kanë zbatuar tashmë ndalime të pjesshme ose totale të aplikacionit janë edhe Danimarka, SHBA, Kanadaja, India, Tajvani, Pakistani, si dhe Afganistani ndërkohë disa vende tanimë kanë filluar “procedurat për shqyrtimin e një vendimi të tillë”.

TË FUNDIT
2 ditë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit
4 ditë
“Nuk kanë turp!" Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë
5 ditë
“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman
5 ditë
Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj
5 ditë
Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

auto_donald-trump-oval-office1550229304

“Nuk kanë turp!” Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë

chat-gpt

“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman

wi-fi ruter

Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

tik tok

A do të ndalohet përfundimisht përdorimi i TikTok-ut në Kosovë?

meta-logo-1

Brazili kërkon nga Meta të pushojë së shfrytëzuari të dhënat e përdoruesve për të trajnuar modelet e tij gjeneruese të AI

Apple-1

Apple miraton Epic Game Store për BE-në

Apple-1

Komisioni Europian akuzon Apple se ka shkelur rregullat teknologjike të unionit

INFO

NA NDIQ