Këto perime ju zgjasin jetën

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13 Prill, 2023

Shëndeti ynë është i lidhur drejtpërdrejt me atë që ne konsumojmë në trupin tonë, ndaj duhet kujdes për atë që përzgjedhim.

Sipas studimeve, dieta më e mirë duhet të përmbajë produkte të ndryshme si peshk dhe vezë.

Sipas këshillave, mishi duhet të konsumohet jo më shumë se dy porcione në javë dhe konsumimi më i madh i kalorive duhet të jetë në gjysmën e parë të ditës.

Në 14 përbërësit kryesorë të cilat janë ushqime “hero”, kuzhinieri përmend edhe fasulet e zeza dhe patatet e ëmbla të cilat duhet të jenë të stinës.

Sipas studimeve, rëndësi më të madhe duhet ti kushtojmë mëngjesit, duke konsumuar ushqime të shëndetshme, ndërsa në darkë, ushqime të lehta.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

diell

Si të mbroheni prej alergjisë nga dielli

banane

Biotina, vitamina e panjohur që rigjallëron organizmin

hudhra

Aromën e ka të keqe, por dobitë e hudhrës janë të jashtëzakonshme për gripin

ushqim-frigorifer-uri-haje

Duhet apo jo ta ruash bukën në frigorifer?

rrudha - fytyr

8 faktorë që mund t’ju shfaqin rrudhat në fytyrë më shpejt se sa mendoni

Syri syte

Mund të shkaktojë humbje të shikimit: Një simptomë e heshtur në sy…

sheqeri

Sheqeri, doza ditore që nuk duhet tejkaluar

stresi_zemra

Katër pijet që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës

Hamburger-Fast-food

Ushqimet e shpejta ju shëndoshin dhe dëmtojnë trurin

INFO

NA NDIQ