Këto të mira shëndetësore i sjell konsumimi i shalqirit

INA
INA

01/08/2023

Shalqiri besohet se është zbuluar 4,000 vjet më parë në Afrikën Verilindore.

Ëmbëlsia dhe lëngu që ka janë perfekte për të shuar etjen gjatë vapës së verës.

Ky frutë është mbushur me lëndë ushqyese, duke përfshirë antioksidantë dhe vitamina A dhe C.

1. Ju ndihmon të qëndroni të hidratuar

Qëndrimi i hidratuar është i rëndësishëm që trupi juaj të funksionojë siç duhet.

Rregullimi i temperaturës së trupit, funksioni normal i organeve, shpërndarja e lëndëve ushqyese në qeliza dhe vigjilenca janë vetëm disa nga proceset trupore që mbështeten në hidratimin adekuat .

Ngrënia e ushqimeve me përmbajtje të lartë uji mund t’ju ndihmojë t’i jepni trupit tuaj ujin që i nevojitet për të funksionuar siç duhet.

Shalqiri përmban 92% të përbërjes me ujë, duke e bërë atë një zgjedhje të shkëlqyer për marrjen e përditshme të ujit. Ngrënia e ushqimeve me kalori të ulët, si shalqiri, mund të ndihmojë në menaxhimin e peshës duke ju mbajtur të ndiheni të ngopur për më gjatë.

2. I mbushur me lëndë ushqyese dhe komponime të dobishme bimore

Shalqiri përmban një sërë lëndësh ushqyese, duke përfshirë kaliumin, magnezin dhe vitaminat A dhe C. Është gjithashtu relativisht i ulët në kalori, që përmban vetëm 152 gramë.

Këto janë lëndët ushqyese në një shalqi:

Kalori: 46

Karbohidratet: 11.5 gram

Fibra: 0.6 gram

Sheqeri: 9.4 gramë

Proteina: 0,9 gram

Yndyrë: 0.2 gram

Vitamina A: 5% e vlerës ditore

Vitamina C: 14%

Kaliumi: 4%

Magnezi: 4%

Shalqiri është gjithashtu një burim i pasur i citrulinës, një aminoacid që mund të përmirësojë performancën e ushtrimeve.

Plus, ai përmban antioksidantë, duke përfshirë vitaminën C, karotenoidet, likopenin dhe kukurbitacinën E.

Këto komponime ndihmojnë në luftimin e radikaleve të lira, të cilat janë molekula të paqëndrueshme që mund të dëmtojnë qelizat tuaja nëse grumbullohen në trupin tuaj. Me kalimin e kohës, ky dëm mund të çojë në kushte si diabeti, sëmundjet e zemrës dhe kanceri.

3. Mund të ketë efekte antikancerogjene

Disa komponime bimore që gjenden në shalqi, duke përfshirë likopenin dhe kukurbitacinën E, kanë efekte të mundshme antikancerogjene.

Rezultatet e studimeve tregojnë se marrja e likopenit mund të shoqërohet me një rrezik më të ulët të disa llojeve të kancerit, si kanceri i prostatës dhe kolorektalit.

Besohet se likopeni funksionon duke ulur nivelet e gjakut të faktorit të rritjes të ngjashme me insulinën (IGF), një hormon që nxit ndarjen e qelizave. Veçanërisht, kanceri formohet kur ndarja e qelizave bëhet e pakontrollueshme.

Për më tepër, kukurbitacina E mund të pengojë rritjen e tumorit duke nxitur autofagjinë e qelizave kancerogjene. Autofagjia është procesi me të cilin trupi juaj heq qelizat e dëmtuara.

4. Mund të përmirësojë shëndetin e zemrës

Disa lëndë ushqyese në shalqi mund të mbështesin shëndetin e zemrës.

Sëmundjet e zemrës janë shkaku kryesor i vdekjeve në mbarë botën. Vlen të përmendet se faktorët e stilit të jetesës si dieta mund të ulin rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në tru duke ulur presionin e gjakut dhe nivelet e kolesterolit.

Studimet sugjerojnë se likopeni mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit dhe presionit të gjakut. Mund të ndihmojë gjithashtu në parandalimin e dëmtimit oksidativ të shkaktuar nga nivelet e larta të kolesterolit.

Shalqiri përmban gjithashtu citruline, një aminoacid që mund të rrisë nivelet e oksidit nitrik në trupin tuaj. Oksidi nitrik ndihmon enët tuaja të gjakut të zgjerohen, gjë që ul presionin e gjakut.

Vitamina dhe minerale të tjera të shëndetshme për zemrën në shalqi përfshijnë magnezin, kaliumin dhe vitaminat A, B6 dhe C.

5. Mund të reduktojë inflamacionin dhe stresin oksidativ

Inflamacioni është një nxitës kryesor i shumë sëmundjeve kronike.

Kombinimi i antioksidantëve, likopenit dhe vitaminës C në shalqi mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit dhe dëmtimit oksidativ.

Në një studim, minjtë e ushqyer me pluhur shalqiri për të plotësuar një dietë të pashëndetshme zhvilluan më pak stres oksidativ dhe nivele më të ulëta të proteinës C-reaktive të shenjës inflamatore sesa ata në grupin e kontrollit.

Për më tepër, një studim 8-javor është bërë ndaj 31 personave me obezitet dhe tregues të lartë në inflamatorë. Atyre iu dhanë nga 500 miligramë vitaminë C dy herë në ditë. Ata treguan një rënie të konsiderueshme në shënuesit inflamatorë krahasuar me grupin e kontrollit.

Si një antioksidant, likopeni gjithashtu mund të vonojë fillimin dhe përparimin e sëmundjes së Alzheimerit, shkruan Healthline, transmeton Klankosova.tv.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

fyti_bajame

Disa metoda se si ta mposhteni dhimbjen e fytit

lodhje gjume plogeshti

Konsumi i tepërt i karbohidrateve mund të çojë në efekte anësore, pesë shenja që tregojnë se po e teproni

hunda

Ju është zënë hunda gjatë natës? Çfarë po përpiqet t’ju tregojë trupi juaj

prostate_ultrasound

Prostata, problemet dhe trajtimi

Karrota

Aleati i shkëlqyer në luftën kundër erës së keqe të gojës

pesha

Ilaçet që përdoren për humbje të peshës mund ta ulin rrezikun për kancerin e zorrëve

rexhail ramadani

Mjeku shqiptar nga Kumanova tregon pse iku për Gjermani

fruthi

Rumania shpall epidemi të fruthit

Karrota

Nëse vuani nga anemia, këto janë lëngjet që duhet të konsumoni

INFO

NA NDIQ