Këto ushqime fshehurazi dëmtojnë dhëmbët

INA
INA

10 Maj, 2023

Dhëmbët kanë rëndësi të veçantë në dukjen tonë, e për këtë të gjithë duam të kemi një buzëqeshje të shëndetshme e të bukur, prandaj edhe bëjmë çdo gjë për ta arritur këtë.

Madje, shumë njerëz e vizitojnë dentistin rregullisht, refuzojnë konsumimin e ushqimeve të ëmbla kështu duke i ruajtur dhëmbët nga prishja.

Sipas ekspertëve, duket se ka disa ushqime të cilat duken të sigurta për t’i konsumuara, por që mund të jenë shumë të shëndetshëm për shëndetin e dhëmbëve.

Këto janë disa nga ushqimet që fshehurazi na dëmtojnë dhëmbët:

Boronicat

Boronicat nuk ndikojnë negativisht në shëndetin e dhëmbëve, por i ngjyrosin dhëmbët me ngjyrë të kaltër.

Normalisht se nëse nuk hani shumë shpesh boronica kjo nuk do të ndodh, por konsumuesit e rregullt të boronicave zakonisht kanë dhëmbë më të verdhë.

Domatet

Domatet janë acidike njësoj sikurse pemët citrike. Ky acid i dëmton dhëmbët dhe e rritë ndjeshmërinë dentale.

Vera e bardhë

Adhuruesit e verës së bardhë duhet ta marrin një vendim të rëndësishëm: ose ta konsumojnë pijen e preferuar ose të kenë smalt të shëndetshëm të dhëmbëve.

Vera e kuqe

Ndryshe nga vera e bardhë, vera e kuqe nuk ndikon negativisht në shëndet të dhëmbëve, por ua humb atyre ngjyrën e bardhë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ushqim-frigorifer-uri-haje

Duhet apo jo ta ruash bukën në frigorifer?

rrudha - fytyr

8 faktorë që mund t’ju shfaqin rrudhat në fytyrë më shpejt se sa mendoni

Syri syte

Mund të shkaktojë humbje të shikimit: Një simptomë e heshtur në sy…

sheqeri

Sheqeri, doza ditore që nuk duhet tejkaluar

stresi_zemra

Katër pijet që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës

Hamburger-Fast-food

Ushqimet e shpejta ju shëndoshin dhe dëmtojnë trurin

Dhembe buzeqeshje

Paralajmëron dentisti, pse s’duhet lagur brusha e dhëmbëve para se të vendosni pastën

kajsia

Kajsia, fruti i verës që pastron gjakun dhe mëlçinë

Karrota

Sekretet e panjohura të karrotës

INFO

NA NDIQ