Këto ushqime janë të shkëlqyera për shëndetin e trurit

INA
INA

12/02/2024

Ushqimi që promovon shëndetin e trurit është thelbësor për mirëqenien dhe funksionin kognitiv. Ngrënia e ushqimeve të duhura ka një ndikim të fuqishëm sepse truri ka nevojë për një furnizim të vazhdueshëm me lëndë ushqyese për të funksionuar në mënyrë optimale. Ushqyesit ndihmojnë në mbrojtjen kundër stresit, reduktojnë inflamacionin dhe mbështesin rritjen e qelizave të trurit.

Nutricionistja Lisa Andrews sugjeroi disa ushqime që janë të mira për shëndetin e trurit dhe mund të përmirësojnë përqendrimin.

Arrat

Arrat janë ndër ushqimet më të shëndetshme sepse ofrojnë një sërë përfitimesh shëndetësore. Arrat në veçanti janë të shkëlqyera për shëndetin e trurit për shkak të përmbajtjes së tyre të pasur me acide yndyrore omega-3. “Kjo lloj yndyre është zbuluar se redukton inflamacionin, i cili mbron aftësinë njohëse,” shpjegoi Andreës për SheFinds, përcjellë Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

Avokado

Avokado është gjithashtu e shkëlqyer për shëndetin e trurit. Andreës tregon për kontributin e tyre të rëndësishëm të yndyrave të pangopura, të cilat dihet se ulin kolesterolin dhe mbrojnë zemrën dhe trurin nga dëmtimi, transmeton Klankosova.tv.

Shega

Nutricionistja pohon se shega përmban një bollëk polifenolesh dhe kimikatesh të tjera bimore me veti anti-inflamatore që janë çelësi për ruajtjen e shëndetit të trurit.

Spinaqi dhe perimet me gjethe

Perimet me gjethe jeshile, duke përfshirë spinaqin, janë heronj në fushën e shëndetit dhe fokusit të trurit. Andrews vëren se zarzavatet me gjethe janë të pasura me vitaminë C, beta-karoten dhe antioksidantë të tjerë që ndihmojnë në vonimin e plakjes së trurit.

Boronica

Këto fruta të vogla por të fuqishme ofrojnë një sërë përfitimesh. Boronicat, të njohura për vetitë e tyre antioksiduese, mund të bëjnë mrekulli për shëndetin dhe përqendrimin e trurit tonë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

barku obez pesha

ISHP: Obeziteti në Maqedoni është në nivel të lartë

Ilir-Demiri-921x614

Demiri: nuk do të ketë incizime pa radhë, terminet për rezonancë magnetike do të publikohen në “Termini im”

stres

Qytetarët e RMV vuajnë nga ankthi dhe tensioni i lartë i gjakut

Veshi-750x470

Ju fishkëllojnë veshët? Ja çka tregon kjo për shëndetin tuaj

mjalti

Hojet e bletëve me vlerat më të mira për shëndetin

klinika zhan mitrev

Klinika Zhan Mitrev 24 vjet – 1 milion ekzaminime dhe 400,000 histori suksesi

gripi-sezonal

Ulet numri i të sëmurëve nga gripi në Maqedoni

fruthi

Fruthi po kërcënon edhe Maqedoninë!

ushqim2-707x383-600x360

Ushqimet që duhet me patjetër t’i shmangni në mëngjes, paralajmëron gastroenterologu

INFO

NA NDIQ