Këto zakone të përditshme kanë ndikim negativ në funksionimin e trurit

INA
INA

12/02/2024

Edhe pse në pamje të parë duket se nuk kanë asnjë lidhje me inteligjencën, është vërtetuar shkencërisht se zakonet e përditshme kanë një efekt të madh në qelizat e trurit. Këto zakone, që janë të lidhura me stilin e jetës, ndikojnë drejtëpërdrejtë në inteligjencën e njerëzve. Cilat janë?

Konsumimi i yndyrnave të ngopura

Këto yndyrna gjenden në produktet e qumështit dhe mishit yndyror. Shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se ushqime të tilla ndikojnë negativisht në sistemin kardiovaskular, pasi rrisin nivelin e “kolesterolit të keq” në gjak, gjë që dëmton sistemin e gjakut. Si rezultat, qarkullimi normal i gjakut dëmtohet, gjë që çon në mungesë të oksigjenit në tru dhe ngadalëson funksionimin e tij. Për më tepër, shumë procese të tjera të sistemit nervor qendror shqetësohen, duke ndikuar në gjendjen mendore dhe duke shkaktuar shfaqjen e emocioneve negative siç është trishtimi.

Multi-tasking

Neurokirurgu Earl Miller, nga Instituti i Teknologjisë në Massachussets, kreu një studim duke u përqendruar në efektet e trurit të njeriut kur ka për të kryer shumë detyra. Rezultatet tregojnë se truri i njeriut nuk mund të funksionojë siç duhet në kushte të mbingarkimit.

Qëndrimi i tepruar para TV

Shikimi i TV është mënyra më e lirë dhe më e lehtë për t’u çlodhur, pasi shikimi i një programi nuk kërkon ndonjë përpjekje fizike apo mendore. Sidoqoftë, pasojat e kësaj mund të jenë shumë serioze. Zakoni i të ulurit para një ekrani blu për një kohë të gjatë zvogëlon nivelin e inteligjencës. Si rezultat, jo vetëm që bëheni një vëzhgues pasiv, por funksioni i trurit tuaj dëmtohet.

Mungesa e gjumit

Gjumi i mirë është një nga zakonet më të mira që kontribuon në funksionimin normal të trurit. Pas gjumit, njerëzit ndihen të çlodhur, plot energji dhe më të përgatitur për ditën e re. Studimet tregojnë se njerëzit që nuk flenë mjaftueshëm lodhen më shpejt, bëjnë më shumë gabime dhe karakterizohen nga një paqëndrueshmëri emocionale. Ata janë më të irrituar dhe kanë tendencë të mërziten në shqetësimin më të vogël. Mos e nënvlerësoni fuqinë e një gjumi të mirë. Hulumtimet tregojnë se gjumi përmirëson ndjeshëm kujtesën.

Konsumimi i një sasie të madhe sheqeri

Konsumimi i sasive të mëdha të sheqerit ndikon në funksionimin normal të trurit. Studimet në Universitetin e Kalifornisë, Los Anxhelos, kanë treguar se nëse një person konsumon sasi të mëdha sheqeri për 6 javë, ai ka vështirësi në përpunimin dhe ruajtjen e informacionit. Fakti që demenca është më e zakonshme te njerëzit me diabet, nuk është rastësi.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Veshi-750x470

Ju fishkëllojnë veshët? Ja çka tregon kjo për shëndetin tuaj

mjalti

Hojet e bletëve me vlerat më të mira për shëndetin

klinika zhan mitrev

Klinika Zhan Mitrev 24 vjet – 1 milion ekzaminime dhe 400,000 histori suksesi

gripi-sezonal

Ulet numri i të sëmurëve nga gripi në Maqedoni

fruthi

Fruthi po kërcënon edhe Maqedoninë!

ushqim2-707x383-600x360

Ushqimet që duhet me patjetër t’i shmangni në mëngjes, paralajmëron gastroenterologu

pem

Mbron zemrën dhe trurin: Ky është fruti më i shëndetshëm që mund të hani, sipas dietologëve

marramendje semurje vjellje

Ndjeni marramendje? Këtu janë arsyet e mundshme pse bota rrotullohet rreth teje

QUMSHT

Të mirat shëndetësore që vijnë nga produktet e qumështit

INFO

NA NDIQ