KFOR sërish deklarohet për rrëmbimin e policëve të Kosovës

Picture of ina-online
ina-online

16/06/2023

Misioni i KFOR-it tha se nuk ishte në zonën ku tre policë të Kosovës, siç e ka cilësuar KFOR-i, u arrestuan dje nga forcat policore serbe.

Në një komunikatë për media, KFOR-i tha se ka dërguar një ekip në zonë dhe ka vendosur kontakte me përfaqësuesit e Kosovës dhe Serbisë.

“KFOR-i gjithashtu është në kontakt të rregullt me misionin e udhëhequr nga BE-ja për sundimin e ligjit, EULEX-in. Ne u bëjmë thirrje palëve që t’i ulin menjëherë tensionet dhe të përmbahen nga veprimet e njëanshme, që mund të çojnë në përshkallëzim të mëtejshëm”, thuhet në komunikatë.

KFOR-i tha se po e monitoron situatën dhe po vazhdon të zbatojë mandatin e tij, për të ofruar siguri në tërë territorin e Kosovës.

TË FUNDIT
2 orë
Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s
12 orë
Ngjarje e rëndë në Drenas: Burri rrah partneren e tij, ajo duke ikur goditet nga një veturë
2 ditë
Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së
3 ditë
Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel
3 ditë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it

ME TE LEXUARA

2 ditë
Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së
12 orë
Ngjarje e rëndë në Drenas: Burri rrah partneren e tij, ajo duke ikur goditet nga një veturë
2 orë
Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s

LEXO MË SHUMË

spiunim-bullgari-nato

Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s

policia-kosoves

Ngjarje e rëndë në Drenas: Burri rrah partneren e tij, ajo duke ikur goditet nga një veturë

thaci-veseli-krasniqi-selimi

Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së

Lajcak

Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel

KFOR KS

Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it

Hovenier

Marrëveshja mes Kosovës dhe ShBA-së, Hovenier: Ky është një hap i rëndësishëm

kurti liz allen alen

Kurti: SHBA – aleate, mike e partnere historike (VIDEO)

vjosa Osmani

Osmani: Rusia përmes satelitit të saj Serbisë paraqet rrezik aktiv për de-stabilizim të rajonit

Elizabet Alen Liz Allen

Allen: Asociacioni, hap thelbësor në rrugëtimin euro-atlantik të Kosovës

INFO

NA NDIQ