FOTO/Kidnapimi i nipit të Boshkovskit: E kanë kidnapuar për ta paguar heroinën që e kishte vjedhur

Picture of INA
INA

08/09/2023

Pas një procedure hetimore, Prokuroria Themelore Publike Shkup ka dorëzuar aktakuzë kundër dy personave, njëri prej të cilëve akuzohet për vepër penale – Kidnapim nga neni 141 paragrafi 2 në lidhje me paragrafin 1, kryer në bashkëveprim, ndërsa i dyti akuzohet për vepër penale të ndihmës në veprimin e krimit. Për të njëjtën ngjarje ndaj një personi tjetër është pezulluar përkohësisht procedura deri në gjetjen dhe arrestimin e të njejtit, shkruan PaCensure.

Më 3 mars, në rrugën “Hristo Tatarçev”, i akuzuari i parë, së bashku me personin në arrati dhe persona të tjerë të panjohur, kanë rrëmbyer një person duke e kërcënuar se do t’i marrin jetën. Synimi i tyre ishte që të paguante viktima lëndën narkotike të vjedhur më parë – heroinë në masën 4 kilogramë.

Personi i dytë i përfshirë në aktakuzë i ka ndihmuar me dashje, duke i vënë në dispozicion mjetin për kryerjen e veprës penale – veturën “Volvo V40” me shenja të Shkupit.

Me automjet të pandehurit pa dëshirën e tij e kanë çuar viktimën në vend të panjohur. Në ditët në vijim, përmes mesazheve në aplikacione celulare nga dërgues të panjohur, familjarë dhe njerëz të afërt të viktimës morën mesazhe ku kërkonin pagesën e mjeteve për heroinen e vjedhur.

Për të mbuluar gjurmët, në Draçevë është djegur vetura me të cilën është kryer krimi dhe në të cilën është parë viktima për herë të fundit.

Prokurori publik me ngritjen e aktakuzës propozoi vazhdimin e masës së paraburgimit për të akuzuarin e parë, ndërsa për ndihmësin masat e paracaktuara të sigurimit të zëvendësohen me masën e arrestit shtëpiak./Pa Censurë

TË FUNDIT
28 minuta
Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë
30 minuta
Bajrami: Ndryshimi solli lirinë për dhunuesit e 27 prillit
31 minuta
Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh
44 minuta
Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN
1 orë
BDI në “lucidum intervallum”

ME TE LEXUARA

1 ditë
Nga 30 zjarre të hapura, 9 vatra janë ende aktive
30 minuta
Bajrami: Ndryshimi solli lirinë për dhunuesit e 27 prillit
23 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
6 orë
Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg
1 ditë
“Ujësjellës dhe Kanalizim”: Përdoreni ujin për pije, jo për t’i “flladitur” oborret e rrugët!
28 minuta
Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë
12 orë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta
5 orë
“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

LEXO MË SHUMË

MPB-policia-maqedonise

Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë

naim bajrami

Bajrami: Ndryshimi solli lirinë për dhunuesit e 27 prillit

cavkov te denuarit 27 prilli

Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh

vlen komisioni

Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN

naser-pajaziti

BDI në “lucidum intervallum”

cavkov te denuarit 27 prilli

Çavkov del nga burgu

venko filipce

Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

INFO

NA NDIQ