Kievi: Presim një sulm të madh më 24 shkurt

Iliria News Agency
Iliria News Agency

16 Shkurt, 2023

Nata e djeshme ka rritur edhe më tej tensionin në Ukrainë, si dhe dyshimet se vala e dytë e shumë përmendur e Moskës po afron gjithmonë e më shumë.

Alarme ajrore kanë përfshirë pothuajse çdo qytet të Ukrainës, edhe ato më larg nga epiqendra e konfliktit, rajonet e Luhanskut dhe Donjeskut.

Shpërthime dhe sulme ndaj infrastrukturave janë regjistruar kudo, nga qyteti më i rëndësishëm i pjesës perëndimore, Lviv, por edhe në zonën qendrore të Poltavës, ndërkohë që alarme pati edhe në kryeqytetin Kiev, ku disa balona, të përdorura për spiunazh nga rusët u rrëzuan nga përgjigja kundërajrore ukrainase.

Ndërkohë, duket se mund të jetë pikërisht 24 shkurti që kujton fillimet e operacioneve ruse në Ukrainë që mund të shënojnë edhe fillimin e valës së dytë të konfliktit. Këtë e pohon edhe Oleksiy Danilov, sekretari i Këshillit Kombëtar për Sigurinë.

Prej javësh, analistët përmes pamjeve satelitorë kanë pikasur një rritje domethënëse të mjeteve ushtarake ruse në kufi me Ukrainën, ndërkohë që numri i ushtarëve të Moskës në fushëbetejë kalon tashmë 360 mijë personat.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

biden rrezohet

VIDEO/ Rrëzohet në tribunë Presidenti i SHBA-së Joe Biden

kiev-naten

Rusia sulmon Kievin me raketa

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Shërbimi rus i Sigurisë: Mijëra diplomatëve u janë hakuar telefonat

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Trump u regjistrua duke pranuar se kishte mbajtur dokumente të klasifikuara për Iranin

ukraine-ushtare-rusi-kiev

Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

zelensky-1

Zelensky përsërit thirrjen për anëtarësim në NATO dhe BE

zelenski-macron-makron

Macron thotë se lufta në Ukrainë është në një “moment të rëndësishëm”

xi-jinping

CNN/Mesazh shqetësues nga presidenti kinez: Përgatituni për skenarin më të keq

erdogan Selçuk Bayraktar

Pasardhësi i Erdoganit, dhëndri që projektoi dronet Bayraktar

INFO

NA NDIQ