Kim Jong-un del për herë të parë në publik në 36 ditë për të thënë ‘përgatituni për luftë’

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2023

Kim Jong-un ka paralajmëruar Korenë e Veriut që të ‘përsos gatishmërinë për luftë’ pasi u zhduk për 36 ditë. Diktatori tha në një mbledhje të madhe ushtarake se forcat e tij të armatosura po kalonin në një fazë të re zhvillimi. Ai tha se ata duhet të shfaqin “fuqi të pakrahasueshme ushtarake” në mënyrë që të kryejnë “bëma gjithnjë fitimtare”, raportuan mediat koreane.

Kreu ushtarak i Kim diskutoi gjithashtu ndryshime “të mëdha” në ushtri, duke përfshirë zgjerimin dhe intensifikimin e “operacionit dhe stërvitjeve luftarake”.

Fotot e medias shtetërore treguan një flamur që ndoshta përfaqësonte një departament të ri të quajtur “byroja e përgjithshme e raketave”.

Ekziston frika se kjo ndarje do të merret me zhvillimin e kokave bërthamore dhe sistemeve balistike. Zëdhënësi i Shefit të Shtabit të Përbashkët të Koresë së Jugut, Lee Sung-jun, tha se ekipi i tij po monitoronte nga afër çdo departament të ri të raketave.

Ka pasur spekulime për shëndetin e Kim pasi ai nuk është parë për më shumë se një muaj dhe ka humbur takimin e tij të tretë të Byrosë Politike të dielën.

Por lideri, i cili shpesh bën pushime nga sytë e publikut, u rishfaq në kohë për një paradë ushtarake të ardhshme.

Besohet se kryeqyteti i Phenianit mund të ketë një festë këtë javë, duke shënuar 75 vjetorin e Ushtrisë Popullore Koreane.

Zyrtarët e Koresë së Jugut kanë zbuluar një “rritje të konsiderueshme të personelit dhe automjeteve” në zonat e lidhura me provat e paradës.

Vitin e kaluar, Koreja e Veriut kreu një numër rekord të testeve raketore.

Shtetet e Bashkuara kanë zgjeruar kohët e fundit stërvitjet e saj ushtarake me Korenë e Jugut në një përpjekje për të adresuar kërcënimin në zhvillim.

Por shteti i izoluar e ka marrë këtë si antagoniste dhe javën e kaluar kërcënoi të kundërshtojë stërvitjet me “forcën më dërrmuese bërthamore”.

Diplomacia midis Uashingtonit dhe Phenianit ka ngecur që nga viti 2019, me të dyja palët në mosmarrëveshje rreth sanksioneve të udhëhequra nga SHBA kundër programit bërthamor të Koresë së Veriut.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli për çka i shpenzoi 1.5 miliardë dollarë për një natë?

lindja mesme iran irak izrael

Pse Irani sulmoi Izraelin – dhe pse janë armiq?

Antonio Guterres

Sulmet iraniane/ Shefi i OKB-së: As rajoni dhe as bota nuk mund të përballojnë një tjetër luftë

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Parlamenti i Ukrainës miraton ligjin e ri për mobilizimin ushtarak! Rregullore e ashpër për burrat, ja çfarë parashikohet

Biden

Biden premton mbështetje ‘të hekurt’ për Izraelin mes frikës së sulmit nga Irani

anije1

Tre armiqtë historik bëhen bashkë kundër Kinës në Paqësor

INFO

NA NDIQ