Kim Jong Un niset me tren për në Rusi

INA
INA

11 Shtator, 2023

Lideri i Koresë së Veriut Kim Jong Un raportohet të jetë në një tren rrugës për në Rusi. Lajmin e bënë të ditur mediat e Koresë së Jugut të hënën duke cituar zyrtarë të qeverisë.

Megjithatë, as Rusia apo edhe Koreja e Veriut nuk e kanë konfirmuar zyrtarisht vizitën. Më herët, mediat kanë raportuar gjithashtu, duke cituar burime nga zyrtarë amerikanë, se Kim dhe homologu i tij rus mund të takoheshin teksa marrëdhëniet mes dy shteteve janë gjithnjë e më të afërta.

Në vizita ndodh vërtetë, ky do të ishte udhëtimi i parë i Kim në një shtet të huaj që nga pandemia e Covid-19.

Me kufijtë e mbyllura për shkak të pandemisë, Koreja e Veriut ka nisur vetëm së fundmi që të lehtësojë kufizimet e udhëtimit.

Ky do të ishte po ashtu, udhëtimi i dhjetë i Kim Jong Un që prej marrjes së detyrës në vitin 2011.

Perëndimi është në dijeni se Koreja e Veriut mund të ofrohet që të furnizojë me armë Rusinë, për ta ndihmuar në luftën në Ukrainë, dhe e ka paralajmëruar liderin Kim Jong Un se “ky do të ishte një gabim serioz.”

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

erdogan

Sëmuret Erdogan, anulon të gjitha takimet

gruri-ukraine-rusi-anijet

Varshava dhe Kievi bien dakord për eksportin e drithërave

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Pesë të plagosur nga të shtënat në Universitetin Shtetëror Morgan në SHBA

auto_unnamed_91696405880

Aksident tragjik në Itali, autobusi bie nga mbikalimi në shinat e trenit

biden-2

Komuniteti shqiptaro-amerikan letër presidentit Biden, shpreh shqetësim për rrezikun nga Serbia

IMG_5697

Nuk do ta besoni se si u ndërtuan piramidat e Egjiptit (VIDEO)

sulmi turqi

Turqia arreston 145 persona të dyshuar për lidhje me kurdët rreth sulmit në Ankara

ukraina-rusi-kiev-ushtar

Ukraina thotë se ka rrëzuar 29 dronë të lëshuar nga Rusia – në sulmet gjatë natës që zgjatën më shumë se tri orë

termet

Tërmet i fuqishëm në Napoli të Italisë, banorët e kalojnë natën në rrugë

INFO

NA NDIQ