Kim Mehmeti: BDI-ja vlerë për maqedonasit jo për shqiptarët

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/01/2023

Shkrimtari dhe analisti i njohur nga Shkupi, Kim Mehmeti, ka lëshuar akuza të rënda në adresë të Bashkimit Demokratik për Integrim. Në një intervistë për gazetën Lajm, Kim Mehmeti ka thënë se, BDI-ja para interesave kombëtare ka vënë interesat materiale që ofron pushteti.

“BDI-ja është kompani fitimprurëse edhe atë me fitime të mëdha. Duhet parë edhe nga këndvështrimi se BDI-ja është vlerë maqedonase, u bë vlerë maqedonase dhe jo shqiptare, sepse ajo u garanton partive maqedonase se mund të bëjnë qeveri kur të duan me atë. Është shumë e zorshme ju të arrini diçka kur e kundërshoni kryetarin e BDI-së, sepse kur e kundërshtoni kryetarin e BDI-së ju e kundërshtoni një “leninist” i cili e din me cilën të lidhet, duhet të lidhesh me më të fortin, me pushtetin që është i lidhur ai. Juve nuk jua japin atë qarqet maqedonase dhe nuk jua japin atë edhe disa qarqe ndërkombëtare, sepse ai e ka vënë në gjumë popullin shqiptar”, tha Kim Mehmeti në një intervistë për gazetën Lajm.

TË FUNDIT
6 orë
Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21
6 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet
8 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!
8 orë
Mediat serbe propagandë shtrembëruese për pikat turistike shqiptare, duke i quajtur si serbe (FOTO)
8 orë
Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

ME TE LEXUARA

20 orë
Kacarkas i mbaron mandati, pasardhësi i saj do të bëhet i ditur në fund të kësaj jave
8 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!
17 orë
Ndërroi jetë ish-luftëtari i UÇK-së, Vaid Sali
13 orë
VLEN: BDI të reformohet, e jo të bojkotojë
20 orë
Alarm për bomba në 35 shkolla fillore në Greqi
6 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet
17 orë
Kasami: Po finalizohet marrëveshja për ministrat dhe zv/ministrat
1 ditë
Osmani uron Gashin: Shqiptarët e RMV-së kanë luajtur rol kyç në shtetformim

LEXO MË SHUMË

IMG_2557

Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

albin kurti prishtine

Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!

shkodra

Mediat serbe propagandë shtrembëruese për pikat turistike shqiptare, duke i quajtur si serbe (FOTO)

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

IMG_2550

Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

vmro

VMRO-DPMNE: Kacarska ka lënë një faqe të zezë në historinë e Gjykatën Kushtetuese

INFO

NA NDIQ