Serbi që u bo musliman nga Radovan në Ridvan, Kimetja i reagon Shefqet Krasniqit

ina-online
ina-online

17 Gusht, 2023

Të mërkurën nëpër rrjete sociale e media qarkulloi një video ku në një xhami të Prishtinës një qytetar serb në prani të hoxhës Shefqet Krasniqi u konvertua në fenë islame.

Kjo ngjarje ngjalli reagime të shumta, për faktin se hoxha Shefqet Krasniqi e quajti edhe “vëlla” qytetarin e komunitetit serb që e “përqafoi” fenë islame.

Për këtë ka reaguar edhe analistja Kimete Berisha, e cila tha se Hoxha nuk duhet t’i mashtrojë njerëzit duke u thënë se me një kthim në fe u falen mëkatet.

“Mos e keqpërdor fenë islame, mos i josh keiminelët e mëkatarët e mëdhenj, mos i josh vrasësit e përdhunuesit duke u garantuar se në çastin kur e ndërrojnë fenë e tyre e bëhem myslimanë, u fshihen të gjjtha krimet”, u shpreh mes tjerash Berisha.

Ajo i bëri hoxhes thirrje që të mos bëj “biznes” me mëkatet.

Reagimi i plotë:

Tregtia e hoxhës me mëkate!

Mos i mashtro njerëzit hoxhë, se Zoti nuk fal.

Se sikur të falte Zoti nuk do të ekzistonte Ferri.

Fajet nuk shlyhen kurrë, as me vuajtje, as me ndëshkim, as me

hakmarrje, as me vetëvrasje.

Mos e keqpërdor fenë islame, mos i josh keiminelët e mëkatarët e mëdhenj, mos i josh vrasësit e përdhunuesit duke u garantuar se në çastin kur e ndërrojnë fenë e tyre e bëhem myslimanë, u fshihen të gjjtha krimet.

Nuk u fshihen mëkatet.

Hoxha Shefqet Krasniqi dukej sikur u bë dynjaja e tij që një serb (për të cilin nuk di gjë), u bë mysliman.

Ani çka që u bë mysliman?

A i bie mirë serbit a ty që serbi u bë mysliman!

Pse gjithë kjo dalldi?

A s’ka filtra, nuk zgjedhni ju, apo kushdo mund të bëhet mysliman?

Mjafton që dikush të bëhet mysliman e ju t’ua falni krejt mëkatet!

Hoxha Shefqet Krasniqi tha se nuk ka mëkat që nuk i falet atij që bëhet mysliman.

Kjo është joshje djallëzore, tragjike, johumane, joetike.

Mos i mashtro njerëzit.

Hoxha Shefqet Krasniqi bëri lum që një serb u bë mysliman, aq shumë u shkri nga gëzimi sa që ia ‘fshiu’ krejt gabimet.

E quajti ‘vëlla’, e uroi njëmijë herë (si lypësar), ia dëshiroi xhenetin për së gjalli.

E puthi shkllap-shkllap në faqe.

Tha që serbi që u bë mysliman është më i miri prej krejtve…se ne të gjithë i lakmojmë këtij…

A po çmendesh a?

Kush është kah lakmon të jetë serb i konvertuar në mysliman?

Mos i mashtro njerëzit.

Se as nuk je ti që fshin mëkate, as nuk je ti ai që vendos se kush është më i miri.

Tregoju njerëzve të vërtetën: Çdo gabim do ta paguajnë.

Edhe nëse e lanë me burg, edhe nëse e lanê me gjak, e edhe nëse krejt dynjaja ta falin kabahatin, e edhe nëse Zoti ta fal – ti vetes nuk ia fal.

Çfarë magjie është kjo t’i premtosh njeriut se do t’ia falësh mëkatet.

Duhet t’i mësosh njerëzit të mos bëjnë mëkate, t’i parandosh mëkatet, e jo të bësh biznes me gjynahe!

P.S. Çfarë mërzie, o Zot!

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-10-02-22-04-57-428-edit_com.android.chrome

Gjeneral Lama: Aleksandër Vuçiqi, komandant i paaftë dhe frikacak…

German Foreign Minister Annalena Baerbock speaks during a news conference following a meeting with her Polish and French counterparts in Lodz, Poland March 1, 2022. Tomasz Stanczak/Agencja Wyborcza.pl via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. POLAND OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN POLAND.

Gjermania “thirrje urgjente” Beogradit të ulë numrin e trupave në kufi

vucic-1

Plani mizor i Vuçiqit, gjenerali shqiptaro-amerikan zbardh prapaskenat: Planifikon rrëmbimin e policëve të Kosovës!

Canak

Sulmi terrorist në veri, Çanak: Inteligjenca perëndimore e dinte, kurthi për Vuçiçin

pasaporta-e-kosoves-800x460-1

Ambasada Gjermane: Kush ka pasaportë të Kosovës, nga 1 janari lëvizë pa viza në zonën Shengen

Petar-Boskovic

Ish-kreu i ministrisë serbe të mbrojtjes: Policia e Kosovës ka treguar se nuk janë mizorë

Ganimete Musliu Ganja

Musliu: Serbia po ndërton bazë ushtarake afër kufirit me Kosovën

Radojcic vilat pasuria

Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

vucic

Vuçiq: Nuk duam luftë, Serbia nuk do të dërgoj forca ushtarake në Kosovë

INFO

NA NDIQ