Kina dërgon 103 aeroplanë ushtarakë “drejt Tajvanit” në vetëm 24 orë

INA
INA

18 Shtator, 2023

Ushtria e Kinës dërgoi 103 aeroplanë luftarakë “drejt Tajvanit” në një periudhë 24-orëshe në atë që ministria e mbrojtjes e ishullit tha të hënën ishte një rekord ditor në kohët e fundit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, aeroplanët u zbuluan midis orës 6 të mëngjesit të së dielës dhe orës 6 të mëngjesit të së hënës, tha ministria.

Siç është zakon, ata u kthyen prapa, para se të arrinin në Tajvan.

Kina, e cila pretendon se Tajvani është pjesë e territorit të saj, ka kryer stërvitje ushtarake gjithnjë e më të mëdha në ajër dhe ujërat përreth Tajvanit, ndërsa tensionet janë rritur midis të dyve dhe me Shtetet e Bashkuara.

SHBA-ja është furnizuesi kryesor i Tajvanit me armë dhe kundërshton çdo përpjekje për të ndryshuar statusin e Tajvanit me forcë.

Ministria e quajti veprimin ushtarak kinez “ngacmim” që paralajmëroi se mund të përshkallëzohej në atmosferën aktuale të tensionuar.

“Ne u bëjmë thirrje autoriteteve të Pekinit të mbajnë përgjegjësi dhe të ndalojnë menjëherë aktivitete të tilla shkatërruese ushtarake”, thuhet në një deklaratë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Kim Jong

Zgjerimi i forcës bërthamore verikoreane tani parashihet edhe me ligj

Tajvan_nendetese_AP-780x470

Tajvani prezanton nëndetësen e parë teksa rrit mbrojtjen kundër Kinës

Zelenski

Zelensky: Nuk kemi alternativë tjetër përveçse të jemi më të fortë

makine-zjarr-750x430

Së paku 100 të vdekur nga zjarri në një dasmë në Irak

gruri-ukraine-rusi-anijet

Ministri polak: Bisedimet me Ukrainën për importet e grurit janë në rrugën e duhur

Zelenski

Zelensky emëron Andriy Shevchenkon si këshilltarin e tij (FOTO)

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykatësi i New York nuk tërhiqet: Donald Trump do gjykohet për mashtrime bankare

okb

Rusia kërkon t’i bashkohet këshillit të OKB-së për të drejtat e njeriut

ukraina-1

Ukraina: Rrëzuam 26 dronë rusë gjatë natës

INFO

NA NDIQ