Kina lansoi 14 satelitë të rinj

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/01/2023

Kina lansoi me sukses raketën Long March-2D, duke dërguar 14 satelitë të rinj në hapësirë.

Raketa u lëshua nga qendra e lëshimit satelitor Taiyuan në provincën Shanxi të Kinës veriore më 15 janar në orën 11:14 të mëngjesit me kohën e Pekinit.

Satelitët, përfshirë Kilu-2 dhe Kilu-3, hynë në orbitat e tyre të planifikuara.

Kilu-2, një satelit optik me rezolucion të lartë dhe Kilu-3, një satelit optik me brez të gjerë janë të pajisur me një numër të madh pajisjesh të imazhit optik për vëzhgimin e Tokës.

Ata do t’i ofrojnë provincës Shandong të Kinës Lindore shërbime të sensorit në distancë për monitorimin e tokës, bujqësinë, pylltarinë, mbrojtjen e mjedisit dhe parandalimin dhe zbutjen e fatkeqësive.

Ata gjithashtu do të punojnë në koordinim me satelitin Kilu-1 në orbitë.

Ky ishte misioni i 462-të i fluturimit me serinë e raketave Long March.

Raketa Long March-2D u zhvillua nga Akademia e Teknologjisë së Fluturimit Hapësinor të Shangait, një degë e Korporatës së Shkencës dhe Teknologjisë së Hapësirës Ajrore të Kinës.

E njohur për besueshmërinë dhe përshtatshmërinë e saj, kjo raketë mund të plotësojë kërkesat për lëshime të shumta të një sateliti të vetëm dhe seri satelitësh në rregullim serik ose paralel në raketë. Në këtë mision, ajo mbante 14 satelitë nga shtatë zhvillues të ndryshëm.

TË FUNDIT
3 ditë
Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit
5 ditë
Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike
5 ditë
Arrin GPT-4o: Ç’mund të bëjë modeli i ri i inteligjencës artificiale?
5 ditë
TikTok dallon përmbajtjen e krijuar nga Inteligjenca Artificiale
6 ditë
Çfarë është AI, si funksionon dhe për çfarë mund të përdoret?

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike

chat-gpt

Arrin GPT-4o: Ç’mund të bëjë modeli i ri i inteligjencës artificiale?

tik tok

TikTok dallon përmbajtjen e krijuar nga Inteligjenca Artificiale

Inteligjenca artificiale AI

Çfarë është AI, si funksionon dhe për çfarë mund të përdoret?

tik tok

Tiktok etiketon përmbajtjet AI, çfarë do të ndodhë me prodhimet e gjeneruara prej saj?

google

Të është vjedhur telefoni, Google ka një zgjidhje për ju për ta gjetur atë

iphone dyqan

​iPhone 16 Pro pritet të sjellë katër veçori të reja të kamerës

Apple-1

Apple në bisedim me OpenAl që të integrojë ChatGPT-në në iPhone

INFO

NA NDIQ