Kina ndalon përdorimin e markave të huaja, duke përfshirë iPhone

ina-online
ina-online

7 Shtator, 2023

Kina ka urdhëruar punonjësit në qeveri të mos përdorin për punë pajisjet e markave të huaja, përfshirë iPhone, pas shqetësimeve të supozuara të sigurisë kibernetike.

“Në javët e fundit, zyrtarët u udhëzuan të mos përdorin pajisjet nga eprorët e tyre në kanalet e komunikimit në vendin e punës, si pjesë e përpjekjeve të vazhdueshme të Pekinit për të reduktuar mbështetjen në teknologjinë e huaj, për të rritur sigurinë kibernetike dhe për të kufizuar rrjedhën e të dhënave të ndjeshme përtej kufijve të Kinës”, raportoi Wall Street Journal, duke cituar burime të paidentifikuar të njohura me këtë çështje.

Raportimi nuk mund të verifikohej në mënyrë të pavarur, ndërsa nuk pati ndonjë reagim zyrtar nga autoritetet kineze apo nga iPhone.

Apple gjeneron rreth 19 për qind të të ardhurave nga Kina, që është tregu i saj i dytë më i madh pas tregut amerikan. Veprimi i Pekinit vjen pasi zyrtarët amerikanë, në nivel federal dhe shtetëror, kanë kufizuar gjithashtu përdorimin e pajisjeve kineze duke përfshirë Huawei, si dhe gjigantin e mediave sociale TikTok.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Inteligjenca artificiale AI

Si inteligjenca artificiale lëshon lajme të rreme duke ndryshuar atë që shohim rreth nesh

apple-iphone-15-pro-3

Klientët aspak të kënaqur nga iPhone 15, kjo është arsyeja

loja-counter-strike-game

Më në fund del në treg “Counter Strike 2”

moti-1

Në retë e qiellit ka .. mikroplastikë?!

facebook-meta

Meta prezanton robotët me “personalitet”

iphone-xs-photo-650x358

Shfletuesi Vivaldi vjen në iPhone dhe iPad

PS playstation

Sony me ofertë për blerësit e Play Station 5 – publikon listën e videolojërave falas

mark-zuckerberg

Meta prezanton robotët me “personalitet”

amazon-firma-587x396-1

SHBA-ja e akuzon “Amazonin” për monopol të paligjshëm

INFO

NA NDIQ