Kisha greke kërkon që jugu i Shqipërisë ti bashkangjitet Greqisë

Picture of INA
INA

21/08/2023

Metush Sulejmani

Skandali i radhes nga Greqia!!!
Kisha Autoqefale Greke ka bere rezolute ku BE-se i kerkon qe jugu i Shqiperise ti bashkangjitet Greqise dhe vllehet e Shqiperise te quhen grek.

Paramendoni cfare skandali:skandal religjiozo-politik i shek. 21. Te gjtha shtetet sllave, politikat e tyre nacionaliste dhe fashiste kundrejt Shqiperise dhe shqiptareve historikisht, i kane bere ne emer te kishes dhe “zotit te tyre” Religjioni ortodoks i tyre ka qene instrumenti kryesor per realizimin e kerkesave dhe interesave te tyre politike. Greqia, Serbia, Mali i Zi etj, me se paku kane te drejte te parashtrojne kerkesa te kesaj natyre, sepse keto shtete padrejtesisht jane zgjeruar, ne aspektin teritorial, ne kurriz te popullit shqiptar. Jam i mendimit qe keto kerkesa me permbajtje skandaloze po behen nga frika se mos ka ardhur koha qe keto shtete ti kthejne keto teritore shqiptare te uzorpuara. Psh: ceshtja Came ne Greqi, Sanxhaku i Nishit me Luginen e Presheves ne Serbi, Plava, Gusia, Ulqini etj, ne Mal te Zi, Sanxhaku i Novi Pazarit dhe Ilirida ne MV. Thuhet se tani eshte koha e shqiptareve, por duhet te jemi vigjilent dhe teper vizionar se koha ndryshon dhe ajo qe ishte dje sot mund te mos jet (Panta rei). Ne politike ka me teper se kate stine. Prandaj ne keto rrethana te ketyre skandaleve, shqiptaret duhet te reagojne fuqishem dhe kombetarisht me tere qenien e tyre, e vecanrisht reagim te ketille duhet bere Shqiperia dhe ta mbroj me argumente historike jo vetem jugun e saj por edhe Camerine e me gjere. Neve nuk na duhet kurrefar integrimi nese edhe me tej coptohemi e japim teritore per hater te ketyre integrimeve. Duhet lene anash zenkat, konfliktet, korrupcionin, pasurimin e skajshem individual dhe ne rend dite te vehet: Mbrojtja e intereit te pergjithshem kombetar. E gjithe kjo do behet dhe arrihet, sic do te thoshte i madhi Adem Demaci, duke menduar dhe vepruar kombetarisht.

TË FUNDIT
20 orë
Sekretari i Jashtëm britanik këtë javë në Tiranë! “The Sun” zbardh axhendën
21 orë
“Bolton News”: Shqipëria mes destinacioneve më të mira dhe miqësore me buxhetin
1 ditë
Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?
2 ditë
Qëndroi ulur kur Kurti hyri në zyrën ku ndodhej edhe O’Brien, Rama flet për fotografinë që u bë virale
3 ditë
Do bombardohen shkollat! Alarmi që ngrit në këmbë Shqipërinë

ME TE LEXUARA

21 orë
“Bolton News”: Shqipëria mes destinacioneve më të mira dhe miqësore me buxhetin
20 orë
Sekretari i Jashtëm britanik këtë javë në Tiranë! “The Sun” zbardh axhendën

LEXO MË SHUMË

david cameron

Sekretari i Jashtëm britanik këtë javë në Tiranë! “The Sun” zbardh axhendën

ksamil sarande

“Bolton News”: Shqipëria mes destinacioneve më të mira dhe miqësore me buxhetin

meta

Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?

edi rama shkup

Qëndroi ulur kur Kurti hyri në zyrën ku ndodhej edhe O’Brien, Rama flet për fotografinë që u bë virale

Klasa_zbrazet_Banka-600x347-1

Do bombardohen shkollat! Alarmi që ngrit në këmbë Shqipërinë

policia-shqiperi shqiptare

Terrori gjatë natës në Durrës/ 40-vjeçari mori peng fëmijët e tij të mitur dhe qëllonte me kallashnikov! Të shtëna edhe ndaj RENEA-s

Edi Rama

Media greke pas takimi të Ramës me shqiptarët në Athinë: Marrëdhënia mes Shqipërisë dhe Greqisë përballë një ngërçi

edi rama

Rama flet për Çamërinë nga Athina: Emigrantët përjetuan poshtërimin e fshesave të zeza

vlora2

Vlora çel sezonin turistik, synon të jetë destinacioni kryesor i pushuesve

INFO

NA NDIQ