Kjo është arsyeja pse zgjoheni me ankth në mëngjes

Picture of INA
INA

22/11/2023

jeni dikush që ndiheni të rënduar në zemër ose në kokë sapo të zgjoheni? A përjetoni mendime të forta ose ndjenja dërrmuese para se të ngriheni nga shtrati?

– Advertisements –

Ndërsa një pjesë e stresit konsiderohet një pjesë e natyrshme e jetës, shqetësimi i tepërt për detyrat e përditshme ose situatat që të tjerët i shohin si jo kërcënuese mund të tregojnë një çrregullim ankthi, sipas Jasreen Birgi, drejtuese e qytetit në startupin e shëndetit mendor Lissun në Indi.

Një studim i Lancet në 2021 raportoi një rritje prej 35% të çrregullimeve të ankthit në Indi gjatë pandemisë. Studimi zbuloi gjithashtu se gratë dhe të rinjtë ishin shumë të ndikuar nga ankthi dhe depresioni në krahasim me burrat dhe qytetarët e moshuar.

Gjetje të ngjashme u raportuan nga të dhënat e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) të publikuara në vitin 2020. Të dhënat raportuan se pothuajse 9.3 % e të rinjve të Indisë midis moshës 18 dhe 24 vjeç vuanin ose nga ankthi ose depresioni gjatë ditëve të para të pandemisë, ky numër u rrit në 16,8 % deri në mars 2022. Raporti gjithashtu sugjeron se më shumë gra u ndikuan nga ankthi dhe depresioni në krahasim me burrat.

Pse disa njerëz ndihen të shqetësuar kur zgjohen në mëngjes?

Birgi shpjegoi se të gjithë ndihen të shqetësuar ndonjëherë, dhe ankthi është një përgjigje e natyrshme ndaj stresit. Për shembull, mund të ndiheni të shqetësuar menjëherë pasi të zgjoheni për shkak të një interviste pune ose një provimi në shkollë. Megjithatë, nëse ankthi juaj në mëngjes fillon të ndihet jashtë kontrollit tuaj, mund të jetë një shenjë e një problemi më të thellë.

Ka disa shkaqe të mundshme të ankthit në mëngjes

Shkaqet biologjike: Kortizoli, i njohur shpesh si “hormoni i stresit” për shkak të rolit të tij në kontrollin e reagimit luftarak të trupit ndaj stresit. Është më e larta gjatë orës pasi zgjoheni. Përgjigja e zgjimit të kortizolit (CAR), është një fenomen i cili është veçanërisht i zakonshëm tek njerëzit që përjetojnë rregullisht ankth.

Çrregullimet e ankthit: Ankthi i mëngjesit mund të jetë një shenjë e një çrregullimi ankthi, siç është çrregullimi i ankthit të përgjithësuar (GAD). Njerëzit me GAD përjetojnë shqetësim dhe frikë të tepruar për të paktën gjashtë muaj. Simptoma të tjera mund të përfshijnë lodhje kronike, probleme me fokusin dhe shqetësim.

Cilësia e dobët e gjumit: Çështjet e gjumit si pagjumësia, gjumi i ndërprerë dhe cilësia e dobët e gjumit mund ta bëjnë njeriun të ndihet më i shqetësuar në mëngjes. Disa studime kanë zbuluar se një kohë më e ulët e gjumit çdo natë lidhet me rritjen e niveleve të ankthit në mëngjes.

Marrja e sheqerit dhe kafeinës: Ajo që hamë ndikon në mënyrën se si ndihemi. Pak kërkime kanë lidhur ankthin me konsumimin më të lartë të sheqerit. Studime të tjera kanë gjetur një lidhje midis hipoglikemisë (sheqerit të ulët në gjak) dhe simptomave të ankthit dhe depresionit. Hulumtimet gjithashtu sugjerojnë se marrja e madhe e kafeinës lidhet me nivele më të larta ankthi.

Marrja e sheqerit dhe kafeinës: Ajo që hamë ndikon në mënyrën se si ndihemi. Pak kërkime kanë lidhur ankthin me konsumimin më të lartë të sheqerit. Studime të tjera kanë gjetur një lidhje midis hipoglikemisë (sheqerit të ulët në gjak) dhe simptomave të ankthit dhe depresionit. Hulumtimet gjithashtu sugjerojnë se marrja e madhe e kafeinës lidhet me nivele më të larta ankthi.

Përdorimi i substancave ose alkoolit: Përdorimi i alkoolit dhe substancave mund t’i bëjë njerëzit të ndihen të shqetësuar pas zgjimit. Hulumtimet tregojnë se përdorimi i kokainës/alkoolit/drogave të tjera gjithashtu mund të përkeqësojë simptomat e ankthit dhe të rrisë rrezikun e një çrregullimi ankthi.

Çështjet e shëndetit fizik: Sëmundja kronike fizike mund të kontribuojë që një person të ndihet më i shqetësuar. Edhe pse të gjithë do t’i përgjigjen kushteve shëndetësore ndryshe, një person me një problem të vazhdueshëm mjekësor mund të zhvillojë ankth shëndetësor.

Stresorët e jetës: Ndryshimet e mëdha të jetës mund të shkaktojnë probleme ankthi. Si: ndryshimet në rregullimet e jetesës, të tilla si zhvendosja në një zonë të re ose zhvendosja e dikujt tjetër ndryshimet në punësim, të tilla si ndërrimi i punës ose humbja e një pune, përjetimi i abuzimit fizik, mendor ose seksual, ndarja ose vdekja e një të dashur , tronditje emocionale pas një ngjarje traumatike telashe në marrëdhënie, shqetësime financiare, etj.

Gjenet dhe ankthi: Pak njerëz janë të prirur të ndihen të shqetësuar. Një përmbledhje e studimeve të vitit 2017 tregoi se çrregullimi i ankthit të përgjithësuar (GAD) mund të trashëgohet, me GAD dhe kushtet e lidhura me një sërë gjenesh të ndryshme. Shumica e studiuesve arrijnë në përfundimin se ankthi është gjenetik, por gjithashtu mund të ndikohet nga faktorë mjedisorë.

NGA INTERNETI

TË FUNDIT
2 ditë
Gruas nga Gostivari i thanë mjekët në Gjermani se do të vdes por ajo falë ndihmës suaj, sot 90% i kancerit është zhdukur!
6 ditë
Studimi: Obeziteti është shkaku i 32 llojeve të kancerit
6 ditë
Ekziston një moment i ditës që nuk duhet të hamë e as të pimë
1 javë
Beshliovska: Ka ikje të madhe të infermierëve nga Maqedonia
2 javë
Të ngrënit në këtë kohë shoqërohet me shtim të konsiderueshëm në peshë

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-05-17-10-35-43-444_com.facebook.katana-edit

Gruas nga Gostivari i thanë mjekët në Gjermani se do të vdes por ajo falë ndihmës suaj, sot 90% i kancerit është zhdukur!

barku obez pesha

Studimi: Obeziteti është shkaku i 32 llojeve të kancerit

ushqim-frigorifer-uri-haje

Ekziston një moment i ditës që nuk duhet të hamë e as të pimë

mjek

Beshliovska: Ka ikje të madhe të infermierëve nga Maqedonia

ushqim-frigorifer-uri-haje

Të ngrënit në këtë kohë shoqërohet me shtim të konsiderueshëm në peshë

kockat

Si ndikon duhani dhe alkooli tek shëndeti i kockave

vaksina-korona

Pranoi se shkakton mpiksje gjaku, Astrazeneca tërheq vaksinën kundër Covid

mjeke

Mbi 83.5 milionë euro përfituan katër klinikat private në Maqedoni gjatë 2023

Klinika-Shkup

Në Klinikë punonin persona pa kontrata pune, Inspektorati ua ndalon hyrjen në Klinikën e Toksologjisë në Shkup

INFO

NA NDIQ