Kjo është përbërja e mundshme e Qeverisë së re, TV 24 nxjerrë emra

Picture of ina-online
ina-online

29/05/2024

Javën e parë të qershorit, gjegjësisht më së voni deri më 8 qershor, Hristijan Mickoski do ta marrë mandatin nga kryetarja e shtetit Goradana Siljanovska, konfirmojnë për  TV24 nga VMRO-DPMNE dhe koalicioni VLEN.

Sipas marrëveshjes, zgjedhja e Qeverisë së re duhet të bëhet më së voni më 20 qershor, kur edhe do të marrë besimin në Kuvend.

Edhe pse negociatat me VLEN kanë përfunduar për poste ministrore dhe deputetësh, si dhe për sekretarët e shtetit dhe po mbarojnë edhe me ZNAM, plani i mazhorancës së re është që fillimisht të kalojë paketa e ligjeve me të cilën do të bëjnë disa nga kryetarët aktualë. të mund të bëhen ministra për të mos shkaktuar zgjedhje të reja të parakohshme, duke përfshirë Timço Mucunski dhe Arben Tarvari si pjesë e kabinetit të Hristijan Mickoski dhe Blerim Bexheti si pjesë e grupit parlamentar të BDI-së. Sipas informacioneve, ajo pako duhet të përfshijë riorganizimin e Qeverisë me përbërjen e re ministrore të planifikuar nga VMRO-DPMNE.

E ndërsa Micksoki ende peshon bashkëpunëtorët e tij më të ngushtë në VLEN, ministrat tashmë dihen. Sipas informacioneve të TV24 nga një zyrtar i lartë i “VLEN”, zëvendëskryeministër i parë dhe ministër i ekologjisë do të jetë Izet Mexhiti, zëvendëskryeministër për Integrime Evropiane përmendet Admirim Aliti nga Alternativa, Bujare Abazi nga ASH në postin e zëvendëskryeministres për qeverisje të mirë dhe luftë kundër korrupsionit, Arben Taravari rikthehet në Ministrinë e Shëndetësisë, Fatmir Limani në Çështjet sociale dhe kryetari i këshillit në Tetovë, Besar Durmishi, tek Ministria e re për Ekonomi dhe punë. Sipas të njëjtit zyrtar, në llogarinë e VLEN do të jenë edhe 7 zëvendësministra dhe 5 sekretarë shteti.

Në VMRO-DPMNE mbeten ministritë më të rëndësishme të MPB-së, MPJ-së, Bujqësisë, Transportit dhe Lidhjeve, Financave, Arsimit, Kulturës, Vetëqeverisjes Lokale, Bashkësive Etnike, Transformimit Digjital, dy prej të cilave do të shkojë në partinë e Stoiljkoviçit dhe në Partinë Socialiste. Pozitë ministrore do të ketë për bashkëpunëtorët më të afërt të Hristian Mickoskit si: Alekdsandar Nikolovski, Vlado Misajlovski, Gordana Dimitrovska Koçovska, Timço Mucunski, ndërsa Mickoski pritet të mos shkarkojë Pançe Toshkovskin, Stefan Andoniv, Cvetan Tripunovskin.

Nga torta e qeverisë, dy ministri do të bien në duart e Maksim Dimitrievskit, si dhe ministria e administratës nëse bëhet riorganizimi i qeverisë. Lideri i ZNAM vetëm shkurt thotë se parimet ende janë duke u negociuar.

Sipas informacioneve të TV 24, paralelisht me negociatat e qeverisë, Mickoski po negocion edhe me partnerët më të vegjël nga fronti i Ali Ahmetit për të rritur shumicën dhe për të arritur në 80./TV24

TË FUNDIT
9 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
9 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
10 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
11 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
12 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

ME TE LEXUARA

21 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
9 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
22 orë
17 vjet burg për shqiptarin nga Maqedonia që vrau gruan në Zvicër
21 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
22 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
17 orë
“Euro 2024”/ Scamacca do të drejtojë sulmin, ja si do luajë Italia ndaj Shqipërisë
22 orë
EURO 2024/ Shqipëri – Itali, si priten të rreshtohen skuadrat
17 orë
Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

LEXO MË SHUMË

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

shqiperi itali

Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

kombetarja shqiptare shqiperia

Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

INFO

NA NDIQ