Kjo është puna më e kërkuar në Gjermani – paga minimale është 3000 euro

INA
INA

18/12/2023

Një nga profesionet më të kërkuara në Gjermani është shofer autobusi. Pothuajse gjithmonë ka vende pune për këtë profesion.

Vlerësohet se deri në vitin 2030 do të ketë një mungesë prej 87,000 shoferësh të kategorisë D në Gjermani. Paga minimale për këtë punë është nga 3000 deri në 3500 euro.

Një shofer i ri TikTok ndau historinë e tij. Ai tregon se shoferët marrin vizë për të hyrë më shpejt në vend sepse i përkasin një fuqie punëtore të kualifikuar. Shumë nga Ballkani janë shoferë në Gjermani.
Përmes një miku mësova për një kompani private që drejton transportin urban dhe fillova të punoj pa trajnim. Megjithatë, është shumë punë, më saktë, punon gjashtë ditë, pushon një ditë. Pas një viti mësova se një kompani qeveritare ka një ditë të hapur. Bisedova pak me ta dhe të nesërmen më thirrën të shkoja për një intervistë pune dhe më pranuan”, tregon ai.

Nga ana tjetër, për një kompani shtetërore, procedura është paksa e ndryshme. Duhet të kalosh disa intervista, të bësh një ekzaminim mjekësor, të kalosh trajnimin, shkollën e shitjes së biletave, e cila zgjat një javë dhe më pas të kalosh një test.

Pasi të keni kaluar, mund të filloni trajnimin praktik me një nga kolegët tuaj për dy javë. Gjithçka paguhet dhe ju punoni deri në 160 orë në muaj, me një shënim që gjithmonë mund të fitoni ekstra.

“Gjithashtu, ju zgjidhni nëse do të paguhet jashtë orarit menjëherë apo me rrogën tuaj dhe mund të zgjidhni edhe një ditë pushimi. Ka disa opsione. Për shembull, ju mund të punoni katër ditë dhe të merrni dy ditë pushim. Pra, tre herë, dhe pastaj ju punoni për pesë ditë dhe pushoni për një, dhe kështu me radhë në një rreth. Pushimi vjetor zgjat 28 ditë pune”, përfundoi shoferi i autobusit.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kosovar suedi

Dy kosovarë bëhen heronj në Suedi, ia shpëtuan jetën një personi që ra në ujë

Screenshot_2024-02-26-00-40-56-655_com.facebook.katana-edit

Shqiptari që ka restorant në Gjermani s’ua merr asnjë cent klientëve shqiptarë

punetoret-800x445

Si e humbi jetën mërgimtari 43 vjeçar në Itali

protesta-nju-jork2

Shoqata Malësia e Madhe në New York, zgjodhi kryesinë e re : Kryetar i ri me mandat dy vjeçar u zgjodh Senad Lulanaj

shtetesia amerikane lotaria

Tarifat e aplikimit për shtetësi amerikane do të rriten për herë të parë në 8 vjet

qendra kulturore zagreb

Hapja solemne e Qendës Kulturore Shqiptare në Zagreb

policia gjermane gjermani

41-vjeçarja nga Maqedonia goditet me thikë nga burri i saj në Gjermani në sy të djalit të saj të mitur

supermarketet-800x445

Në të ardhmen, Coopi zviceran do të shesë perime nga Shqipëria

zvicer-policia

Shtetasi i Maqedonisë dëbohet nga Zvicra

INFO

NA NDIQ