Kjo përbërja e qeverisë teknike. Ja emrat e ministrave

INA
INA

25/01/2024

Pozita e zëvendëskryeministrit të parë të Qeverisë, e cila i takonte BDI-së, tani do të kalojë në duart e LSDM-së. Artan Grubin në Qeverinë teknike pritet ta zëvendësojë zëvendëskryeministri për çështje evropiane, Bojan Mariçiq. Megjithatë, Grubi mbetet ministër i sistemit politik në qeverinë e kryesuar nga Talat Xhaferi.

Me ndryshimin e fundit tashmë është e qartë përbërja e re e qeverisë, detyra e së cilës është t’i organizojë zgjedhjet e ardhshme parlamentare të planifikuara për më 8 maj. Komiteti ekzekutiv i VMRO-DPMNE-së i konfirmoi propozimet e tyre për ministra dhe zëvendësministra. Avokati Pançe Toshkovski pritet ta zëvendësojë Oliver Spasovskin në Ministrinë e Punëve të Brendshme. Toshkovski është kryetar aktual i komisionit juridik të VMRO-DPMNE-së dhe nuk ka pasur përvojë në MPB, por në biografinë e tij thuhet se ka magjistruar në të drejtën penale dhe kriminologji. Siç dihet, socialdemokratët paraprakisht për zv/ministër e kanë propozuar Mitko Bojmacaliev shef i kabinetit të Spasovskit.

Për vendin e Jovana Trençevskës ministre e Punës dhe Politikës Sociale, VMRO-DPMNE e propozoi Gjoko Velkovskin. Ai është kuadër i Ministrisë, por për publikun u bë i njohur pasi për më pak se dy vjet e mbajti pozitën e Sekretarit të Përgjithshëm në Qytetin e Shkupit. Velkovskin në këtë pozitë e emëroi kryetarja Danela Arsovska, e cila më pas e shkarkoi për shkak të skandalit me stacionin e filtrimit. Ai, nga ana tjetër, pohonte se vetë është larguar nga posti, sepse Arsovska kishte prioritete të tjera. Ndryshe, në Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale, ministrja aktuale Trençevska do të jetë zëvendësministre shtesë nga radhët e LSDM-së.

Sa i përket zëvendësministrave, VMRO-DPMNE-ja e propozoi në Ministrinë e Bujqësisë Cvetan Tripunovskin, i cili të njëjtën pozitë e mbante edhe në qeverinë teknike të kaluar. LSDM, nga ana tjetër, akuzon se Tripunovski ka pasur kallëzim penal për keqpërdorim të detyrës zyrtare. Zëvendësministre plotësuese e Financave, me propozim të opozitës, pritet të jetë Elena Petrova, e cila nga partia është paralajmëruar si ekonomiste me përvojë nga Drejtoria e të Ardhurave Publike. Këshilltari aktual në Qytetin e Shkupit dhe sekretari ndërkombëtar i VMRO-DPMNE-së, Stefan Andonovski, është propozimi për zëvendësministër shtesë në Ministrinë e Shoqërisë Informatike dhe Administratës.

Nga VMRO-DPMNE-ja theksuan se bëhet fjalë për kuadro të shkëlqyera që do të japin maksimumin për mbajtjen e zgjedhjeve të ndershme dhe demokratike. Kryetari i partisë Hristijan Mickoski, megjithatë, dje në një intervistë televizive përsëriti se VMRO-DPMNE është për heqjen e modelit teknik të qeverisjes dhe tha se pret që opinioni të jetë dëshmitar i grindjeve dhe, siç tha ai, tmerrit në njëqind ditët e ardhshme. LSDM-ja sot është përgjigjur se VMRO-DPMNE nuk ka ndonjë ofertë programore, ndërsa tani është vërtetuar se nuk ka as potencial kadrovik.

Propozimi i përbërjes së qeverisë teknike:

Talat Xhaferi – Kryeministër

Bojan Mariçiq – Zëvendëskryeministër i parë i angazhuar për çështjet evropiane

Artan Grubi – Zëvendëskryeministër dhe Ministër i Sistemit Politik

Fatmir Bytyqi – Zëvendëskryeministër për Çështje Ekonomike

Slavica Grkovska – Zëvendëskryeministre për qeverisje të mirë

Pançe Toshkovski – Ministër i Punëve të Brendshme

Kreshnik Bekteshi – Ministër i Ekonomisë

Risto Penov – Ministër i Vetëqeverisjes Lokale

Bujar Osmani – Ministër i Punëve të Jashtme

Fatmir Besimi – Ministër i Financave

Blagoj Boçvarski – Ministër i Transportit

Ljupço Nikolovski – Ministër i Bujqësisë

Slavjanka Petrovska – Ministre e Mbrojtjes

Jeton Shaqiri – Ministër i Arsimit

Gjoko Velkovski – Ministër i Punës dhe Politikës Sociale

Bisera Kostadinovska Stojçevska – Ministre e Kulturës

Kaja Shukova – Ministre e Mjedisit Jetësor

Azir Aliu – Ministër i Shoqërisë Informatike dhe Administratës

Fatmir Mexhiti – Ministër i Shëndetësisë

Krenar Lloga – Ministër i Drejtësisë

Alsat.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1709069274434

Në Beograd sot u festua pavarësia e Republikës së Kosovës

Ageler

Ageler: Diskursi i fushatës të fokusohet në çështje esenciale, jo në sulme personale

IMG_9337

Banorët e nisin vetë shkollën shqipe në Nerovë të Krushevës

radoicic radojcic spiric

VIDEO: Radoiçiq grushton ish-kryetarin ilegal të Mitrovicës së Veriut

card-trump

Made in Veles: Kartelat ‘milionëshe’ me portretin e Trumpit

pendarovski bujar osmani

Pendarovski me 400 euro rrogë do të shpërngulej nga Maqedonia, Osmani me mbi 2.500 euro rrogë thotë se mund të detyrohet të marrë borxh! Qytetarët si ia dalin?

Oleksiy Goncharenko

Deputeti ukrainas porosi për Kosovën: Armatosuni, askush nuk ju mbron!

MVR-polici-a-1-750x430

(VIDEO) Hetohet lidhja ndërmjet vrasjes në Bllacë dhe djegies së lokalit në Çair

burgu manastirit

Shpërthen zjarr në burgun e Manastirit, lëndohet një i burgosur

INFO

NA NDIQ