Kjo temë hapet për Granit Xhakën në Zvicër! Çfarë thotë selektori?

ina-online
ina-online

19/11/2023

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, rinis diskutimin për pozicionin.

Diskutimet për mesfushën qendrore të Zvicrës nuk po shuhen.

Sidomos ata që rrethojnë rolin e kapitenit Granit Xhaka.

Por jo vetëm, shkruan mediumi zviceran “Blick”.

“Trajneri e sheh se sa dominues jam në pozicionin tim në klub.

Është ai që vendos se ku do të luajnë lojtarët.

Kjo nuk është detyra ime.

Unë nuk mendoj se pozicioni duhet të jetë përsëri një çështje e madhe këtu.

Por njerëzit e shohin se çfarë performance sjelli unë në cilin pozicion në klub”.

Në intervistën për SRF-së pas barazimit 1:1 ndaj Kosovës, i është përgjigjur Xhaka pyetjes për ndarjen e roleve në qendër të mesfushës dhe si e preferon atë.

Benjamin Huggel, ekspert i SRF, e klasifikon këtë dhe fillimisht vëren se Xhaka edhe një herë nuk ishte në gjendje të fshihte atë që do të donte të bënte.

“Ai gjithashtu mund të ketë më shumë përgjegjësi dhe ndikim në pozitën e tetë se në dy ndeshjet e fundit ndërkombëtare.

Kjo nuk ka lidhje me pozicionin.

Dhe mbi të gjitha, nuk ka nevojë të përdoret në faza kur gjërat nuk shkojnë mirë.

Nuk ka rëndësi nëse trajneri i thotë para ndeshjes se ai është numri tetë apo numri gjashtë.

Graniti duhet të kërkojë topin, të qetësojë lojën, të bëjë dy ose tre pasime të pastra që të mos jeni më nën presion të madh”.

“Bayer Leverkusen aktualisht e sheh Xhakën nga më të mirë të të gjitha kohërave.

Në kombëtare është e kundërta.

Edhe ndaj Izraelit, Xhaka i jep mundësi kundërshtarit nëse e humb topin.

Kundër Kosovës është ky pasim i rrezikshëm në zonën e rreptësisë për Nico Elvedi, i cili me shpejtësi bën një pasim të keq në terren të pabarabartë, duke i dhënë Kosovës një shans të madh.

Për ta bërë këtë, ai i hedh duart pas humbjes së topit dhe qëndron në këmbë.
Dhe pastaj është faulli i rëndë ndaj Lirim Kastratit kur zvicerani ka zero shanse për të marrë topin.

Zero! Gjithashtu një shenjë e një zhgënjimi të caktuar.

Më vonë, Xhaka zbuloi edhe një herë se ku do të dëshironte më shumë të luante.

Ai është pyetur se çfarë mendon për statistikat që thonë se ai është një nga më të mirët në pozicionin e tij në disa fusha në pesë ligat më të mira”, shkruan më tej.

Xhaka: “Statistikat nuk kanë gënjyer kurrë. As sot jo”.

Nga ana e tij, trajneri Murat Yakin ka pak mirëkuptim për diskutimin (e rinovuar) për rolin e Xhakës: “Me Granitin është fleksibilitet që ai mund të përdorë kur Denis Zakaria të lërë të ikë. Ai mund ta ndajë pozicionin në mënyrë fleksibël. Në një zinxhir me tre lojtarë, ai luan përballë mbrojtjes.

Granitit i duhet një pozicion qendror ku të ndihet rehat dhe të marrë rolin drejtues.

U ra dakord me të. Nuk e kuptoj pse njerëzit vazhdimisht shqetësohen nëse ka diçka mes meje dhe Granitit. Kam një shkëmbim pozitiv me të dhe përpiqem ta vendos në një pozicion ku ai është i rëndësishëm për ekipin”./huazuar nga Bota Sot

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-12-05-18-54-11-222_com.facebook.katana-edit

Klubi i karatesë “Bashkimi” nga Kumanova kërkon mbështetje për kampionatin evropian

Duka

“Shqipëria fiton Evropianin”, Duka “ngacmon” italianët

topi cip 2024

Risi në futbollin evropian, për çfarë do të shërbejë mikroçipi në topin e Euro 2024?

rashica muriqi

Dardanët në vazon e dytë për shortin e Ligës C në Ligën e Kombeve

kombetarja

Shqipëria në vazon e tretë për shortin e Ligës B në Ligën e Kombeve

berat-gjimshiti-djimshiti

Doli nga fusha i dëmtuar pas 18 minutave lojë, mësohet situata e Berat Gjimshitit

Premier-League-1024x659-1

Premier League “dominon” Evropën, akordi i ri i së drejtës së TV sjell miliarda euro në Britaninë e Madhe

Armando Broja

E ardhmja e Brojës në Itali? Ekipi i Serie A planifikon afrimin e sulmuesit “kuqezi” në janar

Luis Suarez

Suarez nuk pushon ja ku do vazhdoj karrierën

INFO

NA NDIQ