Kjo valutë është aktualisht më e suksesshmja në botë

INA
INA

19/10/2023

Valuta ra në një rekord të ulët prej 307 rupi kundrejt dollarit në fillim të shtatorit, treguan të dhënat e LSEG.

Që atëherë është rritur mbi 8 për qind për të tregtuar me 275 për dollar sot, duke shënuar kërcimin më të madh midis monedhave të tjera.

Pse u bë kaq e fortë?

Kjo ishte kryesisht për shkak të goditjes së qeverisë ndaj tregtisë së gjerë të paligjshme të dollarëve.

“Rupia pakistaneze ishte performuesi më i mirë në botë këtë muaj pasi masat e qeverisë për të goditur tregtinë e paligjshme të dollarit ndihmuan për të kthyer fatin e saj,” tha një raport i fundit i HDFC.

“Ekspertët vënë në dukje se kjo është një arritje e jashtëzakonshme pasi shumica e monedhave, duke përfshirë bahtin tajlandez dhe atë të Koresë së Jugut, kanë rënë kundrejt dollarit nga spekulimet se normat e interesit në SHBA do të mbeten të larta për më gjatë,” shtoi raporti.

Sipas mediave lokale, Agjencia Federale e Hetimit të Pakistanit ka nisur një bastisje mbarëkombëtare ndaj kompanive të këmbimit valutor të përfshirë në transaksione të paligjshme me dollarë, të cilat përfshinin blerjen dhe shitjen e dollarëve përmes kanaleve joformale pa dokumente.

“Rupia pakistaneze është monedha më e mirë në botë në shtator 2023,” tha për CNBC Tahir Abbas, kreu i kërkimit në brokerimin e letrave me vlerë Arif Habib Limited.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

auto_korrupsion1511207587

Kush janë më të korruptuarit në Maqedoninë e Veriut?!

branko_azeski

Branko Azeski do të kryesojë në shoqatën e dhomave ekonomike të Ballkanit në vitin 2024

Gjermani euro

Një alarm në ekonominë gjermane

Kovacevski

Kovaçevski: Sukseset e kompanive vendase janë investim në rritjen ekonomike

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Mbështetëm qytetarët dhe kompanitë me mbi dy miliardë euro

termocentral obiliq ndotje qymur

Maqedonia e Veriut, gati të heqë dorë nga qymyri – Plan prej 3 miliardë euro për prodhim të energjisë së pastër

denari-756x420-696x387-1

Paketa e re e masave: Pensionistët në Maqedoni me pensione më të ulëta do të marrin 15 mijë denarë për 5 muaj

derivate nafta dizeli benzin

Nga sot çmime më të lira të derivateve të naftës

ndertim

Në Maqedoni hipotekat ulen, ndërtimet dhe kreditë nuk ndalen

INFO

NA NDIQ