Klinika “Kozle” është plot me fëmijë të sëmurë – njëri është diagnostikuar me Covid-19 dhe një foshnjë e vogël ka sëmundjen e “Kollës së mirë”

INA
INA

09/01/2024

Sëmundja e rezikshme e ashtuquajtur “Kolla e mirë” është konfirmuar tek foshnja gjashtëmuajshe nga Shkupi në Klinikën e fëmijëve “Kozle”, ka konfirmuar për MIA-në shtetërore, mjekja pediatre specialiste në Klinikë, Dr Mirjana Popovska.

Mësohet se një fëmijë me Covid-19 ndodhet aktualisht në spitalin “Kozle”, dhe nga data 1 deri më 7 janar të këtij viti janë regjistruar 72 raste të reja me Covid-19 në vend.

Dr. Popovska informoi se në “Kozle” në ambulancë-poliklinikë janë deri në 200 fëmijë në ditë, të cilët kalojnë nëpër klinikat konsultative dhe tani rreth gjashtëdhjetë janë të hospitalizuar.

“Më shpesh bëhet fjalë për infeksione të rrugëve të poshtme të frymëmarrjes. Kategoria më vulnerabël, më e prekura janë foshnjat deri në një vjeç”, shtoi mjekja.

Drejtori i Institutit të Shëndetit Publik – Shaban Memeti ka thënë se në vitin 2023 janë regjistruar tre raste me “pertusis” – kollë e mirë, të gjitha nga Shkupi, një prej të cilëve në dhjetor.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi ahmeti merko

Dega e BDI-së në Strugë a do ta pranojë Ziadin Selën si bartës të listës së përbashkët për deputetë, flet Shaqiri?

gazmend hoxha tasevski

Policia e Kosovës dhe e Maqedonisë së Veriut bashkë në luftën kundër krimit ndërkufitar

krenar lloga

Lloga: Gjykata të veprojë njëjtë edhe me rastet tjera ku ka pasur shkelje të afateve kushtetuese

Abdush Demiri

Abdush Demiri nga opozita shqiptare u zgjodh anëtar i KSHZ-së

Talat Xhaferi

VLEN: Talat Xhaferi tradhtoi universitetet shqiptare, edhe si kryetar kuvendi, edhe si kryeministër

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Parlamenti nuk votoi zgjatjen e vlefshmërisë së pasaportave të vjetra

lirim shabani jusuf ut

Universiteti i Tetovës dhe Agjencia e Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore (MALMED), nënshkruan memorandum bashkëpunimi

Oher

Paralajmërime të rrejshme për bombë në disa objekte në Ohër

Mladen cadikovski

Çadikovski në “Poligraf”: Të mos lejojmë të keqpërdoremi, gazetarët të kontrollojnë informacionet që vijnë nga politikanët

INFO

NA NDIQ