Klubi bullgar “Car Borisi Tretë” pranon që të ndryshojë emrin

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/02/2023

Klubi kulturor bullgar “Car Borisi Tretë” nga Ohri pranoi ndryshimin e emrit një ditë para skadimit të afatit ligjor.

Klubi tashmë ka dorëzuar kërkesë në Regjistrin Qendror për respektimin e ndryshimeve në Ligjin për Shoqatat dhe Fondacionet.

Qendra e kulturës “Vanço Mihajllov” nga Manastiri deri në mesditë nuk ka paraqitur kërkesë për ndryshime, kanë konfirmuar për “Telma” nga Regjistri Qendror.

“Më 10 shkurt 2023, në Regjistrin Qendror është dorëzuar shkresa me kërkesë për harmonizimin e punës së Shoqatës për afirmimin e vlerave kulturore të bullgarëve maqedonas “Car Borisi Tretë” Ohër me ndryshimet dhe plotësimet në Ligji për Shoqatat dhe Fondacionet. Procedura për kërkesën është ende në vazhdim. Për shoqatën “Vanço Mihajllov” nga Manastiri nuk është paraqitur asnjë kërkesë”, njoftojnë nga Regjistri Qendror.

Nëse nuk ndryshohen emrat, Komisioni i Përdorimit të Emrave dhe Ministria e Drejtësisë duhet të nisin procedurën për fshirjen e shoqatave nga regjistri.

TË FUNDIT
1 orë
Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend
2 orë
MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!
2 orë
NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve
2 orë
Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit
5 orë
Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?

ME TE LEXUARA

2 ditë
Gruevski: Asnjëherë nuk kam menduar se duhet të ndryshojmë emrin
14 orë
Zjarri në afërsi të Kërçovës ende aktiv
2 ditë
Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë
8 orë
Derisa Kuvendi po debaton për Qeverinë e re, kryeministri Xhaferi nën hije duke u freskuar (FOTO)
1 ditë
30 vjeçarja nga Shkupi humbi jetën në aksident në Greqi
1 orë
Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend

LEXO MË SHUMË

IMG_3504

Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend

IMG_3503

MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!

NORTH MACEDONIA IDENTITY 1

NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve

ilir meta monika kryemadhi

Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit

Halim-Hyda

Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?

Saranda Imeri

Saranda Imeri Stafai përcjell një porosi nga Kuvendi

IMG_3485

Aleanca Demokratike Boshnjake dhe Këshilli Kombëtar Boshnjak ngrisin kallëzim penal kundër Ivan Stojiljkoviqit

ilir veseli saraj

Saraji me u.d. kryetar komune, ja kush e zëvendëson Blerim Bexhetin

halil snopce

Snopçe: Qeverisja e BDI-së e la Maqedoninë e Veriut vendin më të korruptuar dhe jodemokratik në Evropë

INFO

NA NDIQ