Koha kur e hani mëngjesin ndikon në kualitetin e gjumit

Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/04/2023

Gjumi është proces shumë i rëndësishëm kur flitet për shëndetin e një personi – mungesa e gjumit mund të shpijë në sëmundje serioze shëndetësore, si diabeti.

Në mënyrë që të keni një shëndet të mirë, ekspertët rekomandojnë t’i bëni tetë orë gjumë të kualitetit të mirë.

Por, moti i ftohtë gjatë dimrit vërtet se mund t’jua dëmtojë rutinën e gjumit. Prandaj, si mund të siguroheni se do të bëni një gjumë të mirë dhe të rehatshëm?

Konsumimi i shujtës së mëngjesit në një periudhë të caktuar të ditës mund të ndikojë në mënyrën si flisni, sipas ekspertes së gjumit, Nerina Ramlakhan.Konsumimi i mëngjes është kyç dhe ju duhet ta bëni këtë posa të zgjoheni, ka thënë ajo.“Është e rëndësishme të hani mëngjes çdo mëngjes dhe këtë duhet ta bëni brenda gjysmës së parë të orës që zgjoheni”, ka sugjeruar ajo.

Sipas saj, kjo ndikon në reduktimi ne prodhimit të adrenalinës dhe ju ndihmon të prodhoni më shumë metatoninë – hormoni i gjumit që ju ndihmon të bini dhe të qëndroni në gjumë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ushqim2-707x383-600x360

Ushqimet që duhet me patjetër t’i shmangni në mëngjes, paralajmëron gastroenterologu

pem

Mbron zemrën dhe trurin: Ky është fruti më i shëndetshëm që mund të hani, sipas dietologëve

marramendje semurje vjellje

Ndjeni marramendje? Këtu janë arsyet e mundshme pse bota rrotullohet rreth teje

QUMSHT

Të mirat shëndetësore që vijnë nga produktet e qumështit

Turshia-Receta-Kuzhine

Përfitimet shëndetësore nga lëngu i turshive

Syri syte

Sekreti pas dridhjes së pavullnetshme të syrit

Arra

3 arsye të forta përse duhet të hani më shumë arra

vitamina-D

Dhimbjet që ju shkaktohen si pasojë e mungesës së vitaminës D

fruthi

ISHP: Gjithsej 903 persona me linë e dhenve në janar

INFO

NA NDIQ