KOK rrit vlerën e bursave olimpike Paris 2024, për 2880 euro në muaj

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/03/2023

Bordi Ekzekutiv i KOK-u ka vendosur që deri në Lojërat Olimpike Paris 2024, të rrit vlerën e bursave olimpike për 22 bursistët e KOK-ut.

Rritja është bërë në bazë të rezultateve të arritura nga sportistët gjatë vitit 2022.

Rritja më e madhe, prej 300 eurosh, është bërë për kampionet olimpike, Distria Krasniqi e Nora Gjakova, nënkampionen e Evropës 2022, xhudisten Laura Fazliu dhe medalistët e bronztë në Lojërat Mesdhetare, xhudisten Flaka Loxha e boksierin, Shpetim Bajoku.

Me nga 250 euro më shumë, do të marrin edhe boksierja Donjeta Sadiku, medaliste e bronztë e botës dhe Evropës dhe xhudistja, Loriana Kuka, medaliste e artë në LM Oran 2022.

Vlera totale mujore e rritjes është 2880 euro.

Qëllimi i dhënies së bursave olimpike është përgatitja dhe ndjekja e normës olimpike për Paris 2024.

Lista

1300 Euro

Distria Krasniqi (xhudo)

Nora Gjakova (xhudo)

850 Euro

Donjeta Sadiku (boks)

Loriana Kuka (xhudo)

750 Euro

Akil Gjakova (xhudo)

Laura Fazliu (xhudo)

650 euro

Egzon Shala (mundje)

600 euro

Muhamet Ramadani (atletikë)

Shpetim Bajoku (boks)

Flaka Loxha (xhudo)

500 euro

Erza Muminoviq (xhudo)

380 euro

Lorand Gjoshi (kajakim)

Arnis Agushi (taekwondo)

Eda Zeqiri (not)

Edi Dvorani (shigjetari)

Nexhat Sahiti (shenjëtari)

Shpati Zekaj (xhudo)

Albion Ymeri (triathlon)

Gresa Bakraqi (atletikë)

250 euro

Alaudin Suma (atletikë)

Arbër Azemi (taekwondo)

Patriot Behrami (boks)

TË FUNDIT
4 orë
Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit
8 orë
Hansi Flick: Shumë pasion te Barcelona, duam t’i bëjmë njerëzit të lumtur
8 orë
Keidi Bare mbetet në Spanjë, gati firma me klubin e ri
8 orë
"Do largohem kur Reali të lodhet me mua", Ancelotti: Mbappe? Do t'i gjej një vend, do ta fus diku
1 ditë
Koci: Jam i gatshëm të shkoj në Serbi, nëse më autorizon familja e Faton Hajrizit dhe shteti

ME TE LEXUARA

8 orë
"Do largohem kur Reali të lodhet me mua", Ancelotti: Mbappe? Do t'i gjej një vend, do ta fus diku
8 orë
Keidi Bare mbetet në Spanjë, gati firma me klubin e ri
8 orë
Hansi Flick: Shumë pasion te Barcelona, duam t’i bëjmë njerëzit të lumtur
4 orë
Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit
1 ditë
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
1 ditë
klubi i Guangju nuk ndal elozhet për Asanin dhe e bllokon deri në dhjetor 2025
1 ditë
Anglia kërkon trajner, Federata poston njoftim për vendin e lirë të punës. Ja cilat janë 7 kushtet për kandidatët

LEXO MË SHUMË

ujmani

Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

Hans flik hansi flick

Hansi Flick: Shumë pasion te Barcelona, duam t’i bëjmë njerëzit të lumtur

keidi bare

Keidi Bare mbetet në Spanjë, gati firma me klubin e ri

anceloti

“Do largohem kur Reali të lodhet me mua”, Ancelotti: Mbappe? Do t’i gjej një vend, do ta fus diku

arianit koci

Koci: Jam i gatshëm të shkoj në Serbi, nëse më autorizon familja e Faton Hajrizit dhe shteti

albulena haxhiu

Haxhiu s’i beson Serbisë se është vrarë Faton Hajrizi, e dënon vrasjen e policit në Lloznicë

Netherlands' coach Ronald Koeman looks on during a press conference in Zeist on October 7, 2019, ahead of the Euro 2020 qualifying football match between Netherland and Northern Ireland on October 10. (Photo by Jerry Lampen / ANP / AFP) / Netherlands OUT

“Barcelonës nuk i interesojnë legjendat”, Koeman sulmon sërish ish-klubin e tij

Kimmich Kimich

A mund të thotë lamtumirë Kimmich? Drejtori Eberl: “Do të flasim pas pushimeve”

belingam anglia

Anglia kërkon trajner, Federata poston njoftim për vendin e lirë të punës. Ja cilat janë 7 kushtet për kandidatët

INFO

NA NDIQ